28 Ноември, 2024

Д-р Симидчиев: Мръсният въздух определено влияе на това как протича заразата

Д-р Симидчиев: Мръсният въздух определено влияе на това как протича заразата

д-р Александър Симидчиев

В зоните с по-замърсен въздух заболяването протича по-тежко

Има преки доказателства, включително от сателитни снимки за нивото на замърсяване на въздуха над Европа, че по-силно замърсените зони съвпадат прецизно с местата, където на ниво популация има по-тежко протичане на Covid-19. Това обясни пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев. Хората като общност, които живеят на по-замърсени места, боледуват по-често и по-тежко, каза той.

Причината - фините прахови частици предизвикват промяна на имунната реакция на лигавицата на дихателната система. „Тоест, когато инхалираме боклуци, мръсен въздух, имунната ни система започва да се бори с мръсния въздух, а не със съответните бактериални или вирусни причинители.“

„И коронавирусната инфекция, и въздушното замърсяване могат ефективно да бъдат спрени с филтърни маски, които ефективно намаляват количеството на фини прахови частици. И вирусите се разпространяват чрез частици, и замърсяването се разпространява с малки частици. Така че филтриращите маски ефективно намаляват този риск“, коментира пулмологът в предаването „Преди всички“.

В Международния ден без тютюнопушене д-р Симидчиев посочи, че пушачите са много по-увредени като съдова функция и състояние на белия дроб и това увеличава риска при Covid-19. Тютюнопушенето засяга кръвоносната система и уврежда кръвоносните съдове, често пушачите имат атеросклероза и исхемична болест, които са рискови фактори за коронавируса.
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се получава от дълги години въздействие на околната среда върху белия дроб, отбеляза още Александър Симидчиев. Тютюнопушенето в най-голяма степен се свързва с това заболяване, макар при 1/4 от пациентите причините да са други.

Александър Симидчиев анализира и връзката между поведенческия ефект и развитието на пандемичния процес в момента. Хората с хронична обструкция на дихателните пътища се пазят повече и боледуват от коронавирсната инфекция по-малко от средностатистическия здрав човек, посочи специалистът.

Относно хроничните последици за преболедувалите коронавируса пулмологът посочи, че хроничните увреди ще се наблюдават в по-дългосрочен план.

Сподели:
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

По думите му биячите от столичния мол са били  хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним