Всички да спазват физическата дистанция, да се дезинфекцират и да носят маските си по правилния начин. Това призова доц. д-р Сотир Марчев - началник на Клиниката по кардиология на Медицинския институт на МВР.
В резултат от противоепидемчните мерки в България през първите 5 месеца на годината броят на инсултите и инфарктите са намалели с 1/3.
"Мерките, които спират коронавируса, спират и всички останали банални вируси", каза доц. Сотир Марчев.
"Ние, като лекари и като система, имаме три възможни хипотези. Едната - да продължи същото, едната - всичко да стане много по-лошо и едната - всичко да стане много по-добре. Ние, като здравна система, сме длъжни да се подготвим за най-лошия вариант, т.е. ние трябва да имаме капацитет, ресурси и подготовка да поемем най-лошото", разкри д-р Марчев..
По отношение на физическата активност той съветва: дори и в условия на карантина спортувайте - поне 30 минути, дори и у дома.
"Любителският спорт подобрява имунитета... Трябва да работим в двете посоки: хем към нашето тяло да дойде по-малко доза вирус, хем нашето тяло да е по-здраво, та да преодолее тази по-ниска доза", каза кардиологът.
"За да бъдем по-здрави, трябва да спортуваме, да контролираме теглото си, да се храним здравословно, да контролираме артериалното налягане и нивото на кръвната захар, и без да пушим", съветва той.
За риска от новия вирус той отново обясни, че коронавирусът може да бъде хванат само през очите, носа и устата. Най-опасен е, когато се намира в устата и носа, заразата през очите е в по-лека форма. Не може да проникне през ушите или кожата, но само ако не пипаме лицето си.
Болните от коронавирус са болни, по думите му, от болестта плюс страха. Затова е важно да се освободим от него. А за всички, които се опасяват, че имат високо кръвно, лекарят увери: има достатъчно мощни хапчета, които да нормализират на 99% от хората с такива оплаквания. Трябва да следим показателите - не повече от 130/90 и не по-ниско от 120/70 са най-добрите.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).