Всеки ден българско семейство се изправя пред една от 6000 редки болести. Предполага се, че засегнатите у нас са над 400 000 души.
"Феноменът, който е повсеместен и не е български, е отсъствието на познание сред медицинските специалисти. Става дума за 6000 до 8000 заболявания, отново се откриват нови и нови. Характерното за тях е, че в голямата си част те са генетични, което значи, че се унаследяват. За 95% от тях към днешна дата няма клинично лечение", заяви пред БНТ д-р Петя Стратиева, основател на "Ретина България" и председател на "Редки болести България".
От 2017 г. стартират мрежите от болници и специалисти в Европа, които са призвани да свържат експертите, които имат опит. В момента на територията на Европа функционират 24 области на медицината, които свързват над 1500 лечебни заведения, предимно университетски клиники, в които има познание и то се развива, провеждат се клинични проучвания.
"Това са начините за лечение на един пациент - включването в клинично проучване", отбеляза д-р Петя Стратиева.
![Д-р Стратиева: Голяма част от редките заболявания са генетични](/static/downloads/uploads/Chicho_doktor/743x450_56x0_DNK_1_.jpg)
Включването в клинично проучване е един от начините за лечение на един пациент, казва още специалистът
Фактор Фактор
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките