17 Февруари, 2025

Дали Вучич ще спечели, зависи от курса на западната политика

Дали Вучич ще спечели, зависи от курса на западната политика

Александър Вучич

Сръбският президент заявява, че никога няма да позволи на Косово да стане член на ООН

Джулиан Боргър, „Гардиън“

Признаците през този уикенд сочат, че кризата в Косово е потушена. Част от сръбските войски се изтеглят от границата и заплахата от връщане към въоръжен конфликт засега е отпаднала.

Администрацията на Байдън действа решително в петък, като използва някои от уроците от подготовката на инвазията в Украйна, оповести американската разузнавателна информация за движението на сръбските войски и се обади в Белград, за да заплаши със санкции. Мироопазващите сили на НАТО, КФОР, бяха незабавно подсилени чрез прехвърляне на командването на батальон британски войски, които бяха в региона за обучение.

Въпреки че непосредствената опасност може да е отминала, хроничната криза в Косово продължава да се задълбочава. Петнадесет години след като бившата сръбска провинция обяви независимост, Косово все още е в неизвестност на световната сцена, като е признато от малко повече от половината от 193-те държави-членки на ООН.

В края на 90-те години на миналия век Сърбия се бори да спре откъсването на Косово след години на потисничество над етническото албанско население. Бруталното противодействие на Белград и кампанията за етническо прочистване предизвикаха намесата на НАТО и кампанията за въздушни бомбардировки през 1999 г., която в крайна сметка доведе до оттеглянето на Сърбия.

Официалната независимост на Косово бе обявена едва девет години по-късно след консултации, спонсорирани от ООН, и план, който предвиждаше да се осигури значителна защита на сръбското малцинство в новата държава.

Оттогава насам Сърбия и нейният основен поддръжник Русия водят кампания за блокиране на членството на Косово в международни органи, подкрепена от опасенията на много държави, включително петте членки на ЕС, че признаването ще създаде прецедент за отцепване на собствените им етнически малцинства.

Белград също така поддържа ситуацията в четири северни общини с преобладаващо сръбско население в постоянно състояние на напрежение, което понякога се подпомага от усилията на правителството в Прищина да демонстрира суверенитет с тежка ръка. Косово все още не може да приеме собственото си съществуване за даденост.

Събитията от изминалата седмица могат да се превърнат в повратна точка, в зависимост от това дали ще доведат до преосмисляне на политиката на Вашингтон и Брюксел към Белград.

И двете страни са силно ангажирани с френско-германския план за нормализиране на отношенията, според който Сърбия няма да трябва да признава изцяло, но поне ще признае паспортите, знамето и други атрибути на националността на Косово, Белград ще спре да блокира членството на Косово в международни институции, а в замяна Прищина ще позволи асоцииране на общини със сръбско мнозинство, което ще затвърди тяхната автономия.

Президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Косово Албин Курти се съгласиха с тези принципи на срещи с посредничеството на ЕС, но Вучич отказа да подпише какъвто и да е документ и увери обществеността, че никога няма да позволи на Косово да стане член на ООН.

Вследствие на това Курти отказа да продължи с асоциирането на сръбските общини, отказвайки да се довери на уверенията на посредниците на ЕС, че Сърбия ще изпълни собствените си обещания на по-късен етап.

Отговорът на Вашингтон и Брюксел беше да се хвърли изключителната вина върху Курти, до голяма степен защото Вучич успя да противопостави западните правителства на Русия и Китай в съревнованието за благоразположението на Белград. САЩ например бяха благодарни за сръбските гласове срещу Русия в дебатите на Общото събрание на ООН за Украйна, въпреки твърдата опозиция на Белград срещу санкциите срещу Москва.

Сега администрацията на Байдън и ЕС трябва да проверят дали не са били подведени. Докато Вучич говореше всички "правилни неща" на четири очи, правителството укрепваше сръбската армия и заливаше медиите в страната с омраза и страх от Косово, като фалшиво обвиняваше Курти, че е извършил "брутално етническо прочистване".

На 24 септември паравоенна група от добре въоръжени косовски сърби устрои засада на косовски полицейски патрул и в последвалата схватка бяха убити един полицай и трима сръбски въоръжени лица. Косовското правителство представи доказателства, че групата е била въоръжена и контролирана от Белград, а представители на САЩ дадоха да се разбере, че намират тези доказателства за убедителни.

Засадата може да е имала за цел да разпали конфликт в северната част на Косово, който да послужи като прикритие за Белград да изпрати войски, уж в защита на етническите сърби. Алтернативната цел можеше да бъде да се принуди КФОР да засили присъствието си и да поеме от Прищина основната отговорност за сигурността в Северно Косово. Това би било стъпка назад за суверенитета на страната.

Ако целта е била последната, Вучич вече е постигнал частичен успех. Дали ще спечели напълно, зависи от посоката на западната политика./БГНЕС



Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца