25 Ноември, 2024

Даниел Митов: Западът сериозно сгреши като даде възможност на тоталитарни режими да трупат богатства на гърба на гражданите си

Даниел Митов: Западът сериозно сгреши като даде възможност на тоталитарни режими да трупат богатства на гърба на гражданите си

Даниел Митов

Това, което наблюдаваме, ще бъде V-образна криза, не очаквам още сътресения, посочи бившият външен министър

От дълго време се говори за пандемия – още през 2002 година, когато се появи вируса САРС. Но вместо да се инвестира в здравеопазване, продължихме да инвестираме в ракети, самолети и пр. След тази криза хората ще започнат повече да ценят експертното мнение. Това ще е проява на здравомислие. Това коментира в студиото на Би Ти Ви бившият външен министър Даниел Митов.

Според него няма как подобни кризи да не доведат до задълбочаване на определени тенденции. Но той не мисли, че ще доведе до нови сътресения. 

Това, което наблюдаваме ще бъде V-образна криза – първо ще има рязък спад, но след като вирусът бъде победен, тогава нещата ще тръгнат нагоре, прогнозира Митов.

Бившият външен министър смята, че производствената зависимост от Китай е сред огромните грешки на Запада след падането на Берлинската стена. 

Освободеният капитал не непременно носи политическа и гражданска свобода. Той на практика консолидира тоталитарните режими, даде им възможност да трупат богатства на гърба на собствените си граждани. По този начин работят Китай, Русия и пр. Така се създаде зависимост от тях, която се оказа изключително проблемна. Тази тенденция се наблюдава от доста време – производствената зависимост от Китай, което ще трябва да се преосмисли. Не случайно сегашната криза се определя като китайския Чернобил, посочи Митов.

Той е категоричен, че е дошло е време за реформи на големите международни институции и общности и даде като пример ЕС. Това е здрава общност, която няма да се разпадне, на пук на много недброжелатели. Европейските институции са тромави, не реагират достатъчно динамично, макар че имаше адекватни реакции. ЕС затваря граници, за да ограничи заразата, но информационно няма затворени граници. Солидарността се задейства от страна на ЕС макар и тромаво, но когато се вземат решенията – те започват да действат адекватно. Очевидно всички бяха неподготвени за тази ситуация. Дълго време не се инвестираше в здравеопазване и в наука. Тези изкривявания трябва да се коригират, убеден е Митов. 

На въпрос на водещата има ли дефицит на лидери в ЕС и света, бившият външен министър обясни, че лидерите преди падането на Берлинската стена са минали през ценностно говорене – нещо, което за съжаление е в дефицит за съвременните лидер. 

Сега наблюдаваме все по-малко лидери от този тип. Но трябва да мине време, за да се появят лидери на висотата на политиците от времето преди падането на Берлинската стена. А защо не те дори да са по-добри, посочи Даниел Митов.  

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.