"За шестте месеца на правителството "Петков" нямаше как да бъде разгърната конституционна реформа". Това каза политологът доц. Даниел Смилов, програмен директор на Център за либерални стратегии, пред БНР.
„Най-голямата пречка беше това, че няма съгласие дори в управляващата коалиция. Част от тези, които се бяха заявили като радетели на някаква съдебна реформа, се оказаха по-скоро готови да я бойкотират.“ Той определи като важни стъпки закриването на спецсъда и спецпрокуратурата. Според Смилов предложенията на ГЕРБ не целят толкова „да стимулират съдържателна реформа, по-скоро да се каже – ето, и ние имаме какво да кажем по темата“. Даниел Смилов определи като „едно от най-големите безобразия, скандали в нашата правна система“ липсата на механизъм за контрол върху главния прокурор. „Ако се наложи алтернативно управление, сглобено около ГЕРБ и ДПС, очакванията за някаква съдебна реформа трябва да бъдат силно занижени“, посочи той. По думите му партиите, които искат да проведат съдебна реформа, „вече са спечелили дебата по същество“ и не трябва да се фокусират само върху нея, а да имат и пакет от мерки по газовия въпрос и за инфлацията. „Просто им трябват гласове да я осъществят. Но точно за да наберат такива гласове, те трябва да имат и какво да кажат по другите проблеми, които тревожат обществото“, каза още анализаторът.
Даниел Смилов
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"