Метафорите на президента са малко условни…Лесно е, когато си от рано в политика, да поставиш темата за корупцията. Въпросът е когато кажеш А дали ще каже и Б. Защото у нас всички знаят за тъмнината, но няма политик с тежестта на авторитета си да се противопостави на тези, които остават в тъмното. Той не е направил втората крачка, което за мен е много важно. Така коментира в ефира на Би Ти Ви политологът Даниел Смилов вчерашното изказване на президента Румен Радев, който се опита да разкритикува днешното управление на страната.
Според него днес у нас работи странен антикорупционен модел, който задължително трябва да бъде променен.
Ние имаме антикорупционен модел, който търси корупцията само извън управляващите и опонентите на управлението. Това е проблемът на българския антикорупционен модел. За това се очаква от Радев да направи нещо в тази посока. Каква е добавената стойност, ако президентът не направи втората крачка. Ако това не го направи Радев рискува да изпадне в доста тежка ситуация, аргументира позицията си Смилов.
Ще се отнася до това дали Румен Радев ще прави партия, той обясни, че го приема като мек намек. Радев използва един такъв момент преди всичко, за да покаже, че е независим от БСП, да се покаже като президент надпартиен. Но реални стъпки да се прави партия, лично той не вижда. Още повече, че опитът на Първанов да прави партиен проект беше неуспешен, посочи анализаторът.
Даниел Смилов коментира и изказване на президента Росен Плевнелиев за разкрачената позиция на Румен Радев във вижданията му по българската външна политика.
Плевнелиев е прав – Радев трябва да се определи, а не да бъде в разкрачено положение между ЕС и Русия. Подобна политика може да изведе България от европейската орбита, да я направи сива зона. Той се опитва да убеждава хората да се свалят санциите срещу Русия, в момент, когато партньорите ни говорят за усилване на санкциите – това е активизъм от страна на Радев. Единственият резултат за България от този негов активизъм – е да се маргинализираме. Тоест, де факто да излезем от ЕС, а де юре да сме в ЕС, но не като уважаван член в Съюза, обясни позицията си Даниел Смилов.
Още от България
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга
Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.
Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника
"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"