„Ние отново се сриваме в съветската пропаст, в информационния вакуум, който ни застрашава със смърт поради незнание“, цитира в началото на предаването „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Даниела Горчева думите на убитата на рождения ден на путин, 7 октомври 2006 руска разследваща гулналистка Анна Политковска. И както стана ясно по-нататък в разговора, нямаше предвид само русия. Според гостенката основното предупреждение на Политковская, и то отправено към целия свят, е било, че путин няма да спре с с войната в Чечения. Пълното унищожение на Грозни, вторият град в Европа, сринат до основи след Варшава, би трябвало да е ясен знак за Запада, че историята се повтаря, но не като фарс.
Горчева направи паралел между действията на путин по време на президентските му манадати, и събитията в Европа от 1938 г. „Западът тогава също се опитваше да умиротворява Хитлер. На 30 септември 1938 Чембърлейн размаха листчето с подписите на Хитлер и Мусолини и заяви, че е „осигурил мир за нашето поколение“. Оказа се, че това е илюзия, след по-малко от година Хитлер се разбра със Сталин и нахлу в Полша. Така започна Втората световна война“, припомня историчката и недоумява как Западът си е затворил очите пред изтезанията и чудовищното насилие в Чечения, и така е окуражил путин за всичките му следващи агресии срещу съседните страни и най-вече за нападението над Украйна през февруари 2022. Това е причинята руският президент дори да не се старае обясненията му да изглеждат правдоподобни за света, включително за убийството на Политковская, която путин ненавижда и понеже смята за непоправима, поръчва убийстовото й.
По-нататък в разговора водещият и неговата гостенка обсъждат мекото отношение на западните страни към един ясно очертал се диктатор, което в известна степен продължава и досега. Според Даниела Горчева това не е идеалистичен хуманизъм, а простото човешко нежелание на обикновените хора и демократичните страни да воюват. Но човек с манталитета на путин е трябвало да държи западните лидери нащрек, а не те да се мъчат да на надничат в очите му и като Буш-младши да казват, че са видели приятел. „Този посредствен президент (Буш-младши,б.р.) включи в антитерористичната коалиция най-големият терорист! За съжаление Тони Блеър също направи много компромиси, да не говорим за германските лидери - Шрьодер, дори и Меркел, макар последните да имат известно оправдание с факта, че германското общество е все още много травмирано от Втората световна война“, казва гостенката в „Контрапропаганда“. Според нея, волно или неволно, от Втората световна война насам Западът е акуширал на новия руски тоталитаризъм.
Не е необходимо политиците да бъдат историци – отговори на въпрос на водещия Даниела Горчева. Но добрият политик трябва да познава добре историята, да има аналитичен ум, непреклонна почтеност, кураж, и най-вече да не е високомерен, а да има връзка с хората. „Марк Рюте, бившият премиер на Нидерландия и новоизбран генерален секертар на НАТО, до голяма степен е такъв. Благодарение на него можем да очакваме по-голяма готовност на НАТО да приеме украйна като начин да гарантира сигурността й, но една птичка пролет не прави. Разбира се, Рюте има подкрепата и на други страни – Полша, Прибалтика, и тази подкрепа трябва да се увеличава. НАТО трябва да изпрати военни инструктори и специални части н Украйна, за да не се реши и тази война с писане на слафетки“ - препоръча гостенката.
Според нея Европа трябва да увеличи своето военно производство, за да е готово да посрещне рискове от диктатори като путин.
Гледайте целия разговор на Калин Манолов с Даниела Горчева:
Даниела Горчева
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас