18 Декември, 2024

Defence Express: Украйна има интерес към оръжейните арсенали на сирийските правителствени войски

Defence Express: Украйна има интерес към оръжейните арсенали на сирийските правителствени войски

Снимка: Уикипедия/ Военновъздушни сили на България също имат от тези МиГ-29

На разположение са около 30 изтребителя МиГ-29, някои от които модернизирани до ниво МиГ-29СМ, както и до 10 бомбардировача Су-24МК.

Падането на режима на Башар Асад отвори перспективи за прехвърляне на арсеналите на сирийските правителствени войски в нови ръце. Както отбелязват специалистите от военния портал Defence Express, сред техниката и въоръжението, които доскоро принадлежаха на правителствените войски, има немалко образци, които биха представлявали интерес за Украйна.

Сред най-интересните образци се открояват руските брегови противокорабни комплекси „Бастион“ с ракети П-800 „Оникс“. Тези системи, доставени в Сирия през 2013 г., са доста редки, тъй като Русия ги е изнасяла единствено за Виетнам. Придобиването на това въоръжение би дало възможност на Украйна да разработва методи за противодействие на руските ракети.

„Може само да си представим колко редки са наличните в Сирия „Бастиони“ и защо за Украйна би било актуално да ги получи за изучаване с цел разработване на нови методи за противодействие на ракетните атаки на РФ“, пише Defence Express.

Интересно въоръжение от сирийската армия:

    Ракетни комплекси: Сирийската армия разполага с оперативно-тактически ракетни комплекси „Точка-У“, „Елбрус“ и ирански ракети Fateh-110. „Точка-У“ би могла да се използва от Украйна за удари по вражески цели, докато иранските ракети са интересни за изучаване на технологии за неутрализиране на потенциални заплахи.
    Противовъздушна отбрана (ПВО):

Сирийската ПВО включва системи като С-300ПМУ2 (20 пускови установки), С-125-2М „Печора-2М“ (до 36 пускови установки), както и неназовано количество системи С-200, „Бук“ и „Бук-М2“. Те биха могли значително да укрепят украинската ПВО и да послужат за изучаване на методи за противодействие на руската авиация и ракети, цитира УНИАН.
   

Авиация:

На разположение са около 30 изтребителя МиГ-29, някои от които модернизирани до ниво МиГ-29СМ, както и до 10 бомбардировача Су-24МК. Освен това сирийската армия разполага с противолодъчни хеликоптери Ка-28 и Ми-14.
    Артилерия: Системи като РСЗО „Ураган“ (220 мм) и „Смерч“ (300 мм) също са част от арсенала, макар боекомплектите за тях да са дефицитни на световния пазар.

Препятствия за придобиване на това въоръжение

Въпреки потенциала, получаването на сирийското въоръжение от Украйна среща редица пречки. Основният въпрос е с кого в Сирия могат да се водят преговори, тъй като след падането на режима на Асад страната е в състояние на хаос, а арсеналите са достъпни за различни сили.

Допълнителен фактор е времето – Израел вече започна методични удари по сирийски военни бази, за да унищожи запаси от въоръжение, които могат да попаднат в нежелани ръце.
Геополитически последици от падането на режима на Асад

След падането на сирийския диктатор Башар Асад, президентът на РФ Владимир Путин може да загуби военните си бази в Сирия. Както отбелязва Американският институт за изучаване на войната, Русия използваше базата си в Тартус за проектиране на сила в Средиземно море, като застрашаваше южния фланг на НАТО. Загубата на тези бази вероятно ще наруши руската логистика и усилията ѝ за попълване на запаси и ротация на силите в Африка.

Превод: faktor.bg

Сподели:
САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви

САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви

Срещу украинците се изправят смесени войскови части - с руски и севернокорейски войници

Саркози за присъдата срещу него: Жертва съм на дълбока несправедливост

Саркози за присъдата срещу него: Жертва съм на дълбока несправедливост

1 година лишаване от свобода с електронна гривна

Южна Корея: за какво беше прав сваленият президент

Южна Корея: за какво беше прав сваленият президент

Юн Сук Йол придвижи напред въпроса за помирението с Япония