23 Ноември, 2024

Дело за подкуп срещу прокурор тихомълком e прекратено

Дело за подкуп срещу прокурор тихомълком e прекратено

снимка: БГНЕС

Владимир Чавдаров беше оправдан по дело за боеприпаси, тъй като деянието е "малозначимо и не е обществено опасно".

Бившият апелативен прокурор на Варна Владимир Чавдаров няма да бъде съден за подкуп. Прокуратурата е прекратила разследването срещу него с мотив, че такова престъпление не е било извършено.

Това става ясно от решението на Софийския апелативен съд (САС), с което пък Чавдаров е оправдан и на втора инстанция по единственото обвинение, за което беше пратен на съд – за това, че е държал 285 патрона без разрешение, разкри lex.bg.

Разследването срещу Чавдаров започна след сигнал на бившия кмет на Варна Иван Портних, че бившият апелативен прокурор му е поискал подкуп в особено големи размери. Подробности за твърденията на Портних не бяха оповестени, а разследването вървеше отделно от това за намерените в повече боеприпаси в дома на Чавдаров. Миналата година от държавното обвинение казаха само, че досъдебното производство за подкуп продължава. Според адвокат Людмил Рангелов, който защитава Чавдаров, бившият кмет Портних е заявил в показанията си, че случайно срещнал на улицата човек, когото не разпознал и този човек му казал, че Владимир Чавдаров иска 200 хил. евро, за да въздейства по обвинението, повдигнато на Портних за замърсяването на Варненското езеро с над 3 млн. куб. м. фекални води през 2019 - 2021 г.

Миналата година в Софийския градски съд (СГС) беше внесено делото за боеприпасите, по което през април т.г. Чавдаров беше оправдан, тъй като деянието е малозначително и не е общественоопасно. Чавдаров обаче беше глобен с 1000 лева за съхраняваните повече боеприпаси.

По-малко от месец след първата оправдателна присъда за бившия апелативен прокурор на Варна, прокуратурата е прекратила и разследването за подкуп срещу него, става ясно от решението на апелативния съд.

Държавното обвинение обаче протестира пред САС оправдателната присъда с мотив, че количеството патрони - 285, които Чавдаров е държал без разрешително, не може да се приеме за малозначително. Но апелативните съдии напълно подкрепят изводите на градския съд, според който макар броят на боеприпасите да не е малък като абсолютна стойност, то на фона на оръжията и боеприпасите, които са били държани легално от Чавдаров, той не може да бъде определен като значителен. Той е притежавал 4 ловни пушки, 5 пистолета и един револвер. Съдът отбелязва още, че Чавдаров не е осъждан, с изключително добри характеристични данни е и няма доказателства за незаконна употреба на оръжията, които са били съхранявани правилно.

Освен това в хода на делото е изяснено, че бившият прокурорски шеф редовно е посещавал стрелбище във Варна, където посетителите купували боеприпаси, но не винаги успявали да ги изстрелят. В такива случаи обаче нямало възможност да бъдат върнати и да си получат обратно парите, поради което си ги прибирали.

Решението на апелативния съд не е окончателно и прокуратурата може да го протестира пред Върховния касационен съд.

А Чавдаров вече може да заведе дело срещу държавата в лицето на прокуратурата за незаконното обвинение за подкуп.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес