Депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание отхвърлиха предложение да се забрани на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира председатели на върховни съдилища и главен прокурор.
Обсъждаха се три проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), свързани с процедурата за избор на нов главен прокурор с един кандидат - Борислав Сарафов.
Предложенията получиха 11 гласа "за", 3 "против" и 9 "въздържал се". Против бяха от ДПС-Ново начало, а ГЕРБ и БСП се въздържаха. Отхвърлена бе и идеята за допълнително мнозинство при избора на председатели на ВКС и ВАС.
Депутатите записаха в закона, че съдиите, прокурорите и следователите трябва да действат обективно и политически неутрално. Отхвърлено бе и предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на дело на различни инстанции.
Законопроектите на "Възраждане", ПП-ДБ и ИТН предвиждат различни мерки за подобряване на прозрачността и отчетността в съдебната система. Проектът на "Възраждане" цели повече прозрачност и ограничаване на правомощията на ВСС с изтекъл мандат. ПП-ДБ предлага допълнителни гаранции за конкурентност и прозрачност при избор на висши съдебни позиции, включително въвеждане на двойно мнозинство и публично изслушване на кандидатите. ИТН предлага ограничаване на правомощията на главния прокурор и засилване на ролята на прокурорите и следователите в административната дейност.
Още от Закон и ред
Великобритания разследва "господството" на търсачката Google
Разследването може да доведе до „стратегически пазарен статут“ на американския технологичен гигант, което ще наложи специални изисквания пред Google
170 са задържаните след мащабна операция срещу дрогата
Разкрити са няколко закрити наркооранжерии в София, Варна и Бургас, иззети са близо девет кг. марихуана, 300 гр. кокаин, 50 гр. хероин, 3 кг. дизайнерска дрога, вейпове и желирани бонбони с хексахидроканабинол
Шокиращ ръст на руските фирми у нас – с 900 повече само за последните 4 месеца
Необходима е спешна проверка на специалните служби да установи и анализира на какво се дължи тази активност, но и от какво е продиктуван този интерес към неприятелска страна като България, казва Мартин Димитров