Служители на Deutsche Bank са нарушили регулаторните правила и вътрешните политики на банката, за да дадат възможност на клиенти да изтеглят милиони евро от дължими данъци, сочи вътрешно разследване, свързано с участието на банката в една от най-големите данъчни измами в Европа, цитирано от "Капитал". Над 70 действащи и бивши служители на финансовата институция са проверявани от прокуратурата в Кьолн като част от по-широко разследване на дългогодишната схема за незаконно възстановяване на данъци, съобщава Financial Times. Резултатите от вътрешната проверка на банката, проведена от адвокатската кантора Freshfields, са били споделени с прокуратурата и представляват ключова част от разследването срещу служителите на банката, твърдят запознати със случая.
Данъчната измама, наречена cum-еx (от лат. "със-без"), се оценява на милиарди долари и включва сделки с акции, извършени преди и след изплащането на дивидент, с които правителствата са били измамени да възстановят данъци, които никога не са били платени. Банките и брокерите на ценни книжа бързо са търгували с акции със (cum) и без (ex) право на дивидент по начин, който им позволява да скрият самоличността на действителния собственик. Това означава, че те могат да се договорят да продадат акциите на дадена компания преди изплащането на дивидента, но след това да ги доставят след изплащането на дивидента. Тази тактика дава възможност и на двете страни да претендират за данъчни отстъпки от данъка върху капиталовите печалби, който е бил платен само веднъж, а бързата търговия между различните страни може да създаде впечатление за многобройни собственици, което води до големи печалби.
Открития на вътрешното разследване
Разследването на Freshfield установи, че най-големият германски кредитор генерирал милиони евро под формата на такси, като съзнателно е предоставял инвестиционни банкови услуги на клиенти, специализирани в cum-ex търговия. Банката е участвала и в търговия с деривати, при която косвено е използвала вратички, обявени за незаконни.
Сред разкритията, установени в разследването, е липсата на контрол, който да гарантира, че банкерите действително спазват вътрешните политики на кредитора. Вместо да разчита на съответното звено да "контролира собствените си дейности", Deutsche Bank "е трябвало да въведе системи, които да гарантират, че звеното търгува в рамките на параметрите, определени в одобренията за сделки", твърди кантората. Тя също така критикува институцията, че е приела клиенти, които очевидно са се специализирали в cum-ex търговия и са взели големи заеми от банката, за да финансират сделките. Deutsche Bank също така е предоставяла акции, използвани в cum-ex сделките, и е хеджирала тези операции, за да се защити срещу внезапни колебания на цените на фондовата борса.
В доклада също така се казва, че "висшите бизнес мениджъри са обсъждали проблемите с репутацията, свързани с предоставянето на ливъридж на потенциални купувачи на cum-ex" и са стигнали до заключението, че "рисковете са приемливи". Тези висши банкери "напълно са разбирали естеството на cum-ex търговията и са били наясно, че някои клиенти ще участват непряко в такива сделки". Освен това в доклада се казва, че споразуменията за такси на банката с тези клиенти не са били надлежно документирани.
Пред Financial Times Deutsche Bank заяви, че "не е участвала в cum-ex транзакции за своя сметка", но признава, че "е участвала в cum-ex транзакции от клиенти", включително финансови услуги като финансиране на cum-ex транзакции. "Днес Deutsche Bank гледа много критично на тези финансови дейности и сътрудничи на разследванията на властите в тази връзка", заявяват от банката.
Още от Свят
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите