21 Юни, 2025

Девет силни европейски филма влизат в програмата на „Златната липа“ 2025

Девет силни европейски филма влизат в програмата на „Златната липа“ 2025

Снимка: международен филмов фестивал „Златната липа“ 2025

Кинофестивалът за ново европейски кино „Златната липа“ няма да изневери на добрия вкус и в 12-ото си издание, което ще стартира на 31 май в Стара Загора

Девет силни филма от Европа влизат в конкурсната програма на „Златната липа“ 2025, съобщават на фейсбук страницата на едноименния международен филмов фестивал.

Кинофестивалът за ново европейски кино „Златната липа“ няма да изневери на добрия вкус и в 12-ото си издание, което ще стартира на 31 май в Стара Загора. По традиция едни от най-добрите образци на европейското кино, създадени през последните години, влизат в конкурсната програма на фестивала.

Те се оценяват от петчленно международно жури - режисьори, критици, актьори, сценаристи, кинотворци, а от миналата година право на глас имат и посетителите на фестивала, които присъждат своята „Награда на публиката“. Филмите от конкурсната програма се борят за статуетка „Златна липа“ в категориите „Най-добра мъжка роля“, „Най-добра женска роля“, „Най-добър режисьор“ и за най-престижната - „Най-добър филм“. Свое отличие връчва и Съюзът на българските филмови дейци.

Тази година филмите в конкурсната програма на „Златната липа“ 2025 да общо девет. Те идват от Унгария, Австрия, Италия, Франция, Финландия и Естония, Полша, Дания и от България, която е представена с два филма.

 За първи път в България ще бъде показан филмът от Австрия „Да спиш с тигър“ (2024) на режисьора Аня Заломоновиц, който разказва историята на голямата австрийска художничка Мария Ласинг и за нейната борба в доминирания от мъже свят на изкуството, за стремежа ѝ да намери свой личен артистичен израз, чрез който да пренесе вътрешната си болка върху платното.

„Мария Ласинг живя почти 100 години, тя е първата жена професор по приложни изкуства във Виенския университет. Забележителна е с нетрадиционния си почерк в изобразителното изкуство“, разказа Магдалена Ралчева, основател и директор на кинофестивала „Златната липа“.
Любопитен факт е, че ролята на Мария Ласинг е изиграна от една и съща актриса, независимо дали в сцените е на 6, 14, 64 или 94 години. Актрисата не променя външния си вид с грим. Тя преминава през десетилетията като една вечна, непроменена фигура, като артистичен превод на нейното вътрешно състояние.

Полската комедийна драма „Това не е моят филм“ (2024) на режисьора Мария Збонска, разказва историята на едно съвременно семейство, което се опитва да спаси брака си. Това е любовна история, изпълнена с хумор, топлина и изненади. Филм за пътя, който задава въпроса - наистина ли противоположностите се привличат?

 Интересна история разказва филмът на датския режисьор Кристиан Андерсен „Непотопяем“ (2024), създаден по действителен случай. Лентата проследява събитията около инцидента с непотопяемата спасителна лодка, конструирана през 1981 година, която потъва още при първата си спасителна мисия. Филмът е своеобразна биографична история за бащата на режисьора на филма, който е бил капитан на този кораб и загива при инцидента. Филмът търси възмездие и справедливост за скритите от властите истини за причините за инцидента.

„Не клати лодката“ (2024) на режисьора Теди Луси-Модест е конкурсно заглавие от Франция, което без съмнение ще привлече вниманието на широката аудитория с проблемите на един учител в средно училище, който несправедливо е обвинен в сексуално насилие спрямо тийнейджър. Лентата проследява отчаяната му борба да се оневини пред обществото.

В битка за наградите „Златна липа“ влиза и филмът от Италия „10 минути“ (2024) на Мария Соле Тоняци. „Филмът проследява екзистенциалните терзания на главната героиня, които се опитва да бъде по-добра с хората, които обича и да гради приятелства. Осъзнава колко е важно да бъдеш търпелив, добър и адекватен в едно трудно време, което изобилства от всякакви изкушения, за да намериш себе си в пъстрия пъзел на живота“, коментира Магдалена Ралчева.

Унгария също е представена в конкурсната програма с филма на Атила Тил „Какво ще стане с Томи?“ (2024). Главният герой е провалил се кукловод, който винаги е живял в сянката на легендарния си баща – обичана икона на унгарския театър и кино. Преследван от неуспехите и затънал в алкохолна зависимост, животът на Шани излиза извън контрол. Достигайки дъното, той решава да се бори – спира алкохола, присъединява се към група за подкрепа и намира нова любов. Но трезвеността идва със свои собствени битки…

Копродукцията от Финландия и Естония „Ракетата“ (2024) е режисирана от финландския режисьор и сценарист Миия Тервo. През 1984 г. в Лапландия самотната майка Нина чува експлозия. Скоро се разпространява новината, че съветска ракета е преминала границата и е паднала в езерото Инара. Докато местните жители се отдават на забавленията на 80-те, Нина решава да разследва инцидента. Срещата ѝ с пилота Кай, който има информация за ракетата, променя живота ѝ….

Двете български ленти в конкурсната програма са „Преди да забравя“ (2024) на Станислав Дончев и „Сватба“ (2024) по едноименния разказ на Хайтов, на Магдалена Ралчева.

„Преди да забравя“ е много интересна лента на Станислав Дончев, който преди няколко години беше председател на журито на „Златната липа“. Това е филм за хората, които губят паметта си. По много фин, интелигентен и чувствителен начин филмът чертае сложен психологически път, който показва, че подобни проблеми се преодоляват единствено чрез любов – любовта на близките, на обществото и чрез разбирането, което трябва да проявяваме“, коментира Магдалена Ралчева.

Относно филма „Сватба“, тя припомни, че премиерата на филма се състоя преди малко повече от половин година и пожъна своите успехи на международната сцена.

Сподели:

Коментари (0)

Ал Пачино дари папа Лъв XIV със символичен подарък, знак за новия му филм

Ал Пачино дари папа Лъв XIV със символичен подарък, знак за новия му филм

85-годишният актьор посети Светия престол, с посещението си той иска също да промотира и следващия си филм - „Maserati: The Brothers“, биографичен филм за италианските братя и сестри, които стоят зад марката луксозни автомобили

Кино шок: Оригиналната  версия на „Star Wars“ от 1977 г. изглежда зле… и точно затова е велика

Кино шок: Оригиналната версия на „Star Wars“ от 1977 г. изглежда зле… и точно затова е велика

„Междузвездни войни“, както никога не сте го виждали – с евтини декори, смешен хумор и без CG. Оригиналната версия на „Star Wars“ от 1977 г. най-сетне бе прожектирана – без дигитални подобрения, но с неподправен чар. Зрителите я намират за визуално „ужасна“, но незаменимо автентична.

Геометрия на безсмъртието: 13 уникални платна на Иван Вукадинов оживяват в изложба

Геометрия на безсмъртието: 13 уникални платна на Иван Вукадинов оживяват в изложба

Останал твърде различен от останалите творци, той е художник от световна величина, който се докосна до славата в края на дните си