Глобална пандемия от затлъстяване застрашава света, предупреждава ООН. Според прогнозите на организацията до края на годината над 130 милиона души ще се изправят пред глад, а 3 милиарда няма да могат да си позволят здравословна храна. Във Великобритания всяка седма смърт се дължи на неправилно хранене, а 2/3 от жителите на Острова са с наднормено тегло.
До какви здравословни проблеми водят излишните килограми и правят ли ни по-уязвими на коронавирус? Връзката между затлъстяването и COVID-19 обясни диетологът д-р Мария Николова в студиото на Нова ТВ.
„За съжаление, все повече деца и възрастни пристигат с повишено телесно тегло с 3-4 кг. По-опасното е, че се повишават коремните мазнини, които са в черния дроб. Чрез анализ видяхме, че се влошават т. нар. придружаващи рискови фактори за затлъстяването”, добави Николова.
Тя заяви, че затлъстяването не е социален феномен или козметичен дефект. Посочи, че то е заболяване.
„Хората с наднормено телесно тегло имат по-голям брой мастни клетки, в които се оказва, че има повече рецептори, за които коронавирусът се захваща. Тоест, имаме по-голям брой рецептори, през които вирусът може да навлезе в организма. Вирусът може по-дълго да се отглежда във въпросните клетки”, обясни диетологът.
Д-р Николова обобщи, че затлъстяването, заедно с възрастта, e рисков фактор за заразяване с COVID-19.
„Опитът със затлъстяването и инфекциите е от преди появата на коронавируса. Категорично наднорменото телесно тегло е фактор, който дава по-лош имунен отговор. Човек с лоша вътрекоремна мазнина по-трудно изгражда имунитет”, каза още тя.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).