"Процесът на интеграция на малките бизнес партии от минали избори в по-големите партии приключи и Бенчо Бенчев е представителен пример в това отношение." Това мнение изрази пред БНР политологът от изследователски център "Тренд" Димитър Ганев, който припомни феномена на множеството бизнес партии, възникнали на местните избори през 2007-а година, и последващата им интеграция в по-големи политически формации.
"По една много проста причина - за да имаш политически чадър за извършването на определени схеми, на теб ти трябва подкрепата и на централното ръководство, не стига да имаш влияние само в малък общински съвет. Този процес на интеграция до голяма степен приключи през 2015 година. Бенчо Бенчев е представител на един от примерите в това отношение", посочи политологът.
Според Ганев диагнозата за срастването между бизнес и политика е ясна, но "болестта е в много напреднал стадий и е ототдавна".
"Всъщност, болестта представлява следното нещо: всяка една партия, когато се подготвя за избори или когато се създава, това което прави, е една коалиция от местни феодали, влиятелни хора по места, които невинаги са в предните редици, невинаги заемат публични постове, невинаги са мажоритарно избрани, но те винаги стоят някъде в редиците на тяхната партия по една много проста причина - тези влиятелни хора осигуряват както финансов, така и организационен ресурс за по-доброто представяне на всяка една партия в изборния процес", каза Ганев.
Имиджовата щета от случаи като "Бенчо Бенчев" се поема от партийния лидер, категоричен е той. Публични изказвания и опит за премахване на тези тежести в публичния образ се правят от различни политическите сили, посочи Димитър Ганев, като коментира разграничаването на лидера на БСП Корнелия Нинова след случая „Бенчо Бенчев“. "Това по никакъв начин не означава, че ръководството на партията, на тази, на друга формация, би скъсала с този тип срастване за в бъдеще. Просто това е модел, който прави по-ефективни тези партии в изборния процес. И в този смисъл, да не си правим илюзии, че с Бенчо Бенчев това нещо ще приключи. Това в крайна сметка се пише на сметката на ръководството и персонално на лидера, но той невинаги взима тези кадрови решения. Просто принципът на работа е такъв и това е много по-страшно. Защото това са до голяма степен неконтролируеми от центъра процеси. И в момента, в който някой скандал назрее и избуи, така както случаят с Бенчо Бенчев, неминуемо това води до скандал, който се приема като имиджова щета от председателя на партията, защото той стои начело на партията", онясни още политологът.
"Това е избивало и в ГЕРБ, избива в БСП, избива в ДПС, избива във всяка партия. Тук невинни няма. И,ако някой от форматите застава в позата на морален съдник, че едва ли не това става в ГЕРБ, това става в БСП, това става в ДПС... просто се играе доста хазартно, защото утре може да избухне скандал с представители на неговата формация", смята още Димитър Ганев.
Натрупванията в продължение на десетилетия са родили и хроничното недоверие между гражданите и политическия елит и скъсването на представителството, подчерта Ганев. "Те водят до това голяма част от хората да махат с ръка и да казват "Те всички са крадци". Това не е вярно. Не всички са крадци, но този модел е довел в крайна сметка на това хронично недоверие на голяма част от гражданите към политическия ни елит. Което е много вредно явление и ще има тежки последици в бъдеще".
Димитър Ганев
Моделът "Бенчев" прави партиите по-ефективни в изборния процес, смята политологът
Фактор Фактор
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.