В България цената на тока е най-висока. Това е недопустимо, заяви пред Нова телевизия Васил Велев, председател на УС на АИКБ. По думите му трябва да се освободи таксата за внос, за да има повече пазар. Според него трябва да има разумно управление на предлагането на борсата. Все още при нас пазарът на електроенергия не е достатъчно либерализиран, посочи още той.
При срещата с премиера Борисов са били предложения няколко неща, в ключително и това да отпаднат някои такси - както при внос, така и при износ на електроенергия. „Държахме да чуем подкрепа за законопроекта, който ще се гледа утре и на второ четене в Комисията по енергетика. С него се решават редица проблеми. Уточнихме, че ще продължат разговорите на по-експертно равнище в министерство на енергетиката, министерството на финансите, в КЕВР с оглед на нормализиране на ситуацията и нова крачка по пътя към либерализация на пазара”, обясни Васил Велев.
Според него има няколко крачки, които могат да бъдат направени. „Едната от тях е на борсата да продават произвежданата електроенергия и ВЕИ-тата с мощност от 1 до 4 мегавата. Идеята е да има повече пазар”, обясни Велев.
„Друго предложение е нови преференциални източници като когенерации да се допускат на пазара само при отпадане на стари, и то чрез конкурс. Предлага се и да отпаднат таксите при износ. Добавили сме да отпадне и таксата при внос. Много често цената на електроенергията на пазарите около нас е по-добра от тази у нас”, заяви Велев.
Според Димитър Манолов, председател на КТ "Подкрепа", ситуацията с цената на тока не е толкова тревожна, но трябва да има стратегия за решаване на този въпрос."Политиците не трябва да си заравят главата в пясъка. Не бива да се решават проблемите ден за ден", посочи Манолов.
„Пое се ангажиментът да се поправи техническият механизъм, по който работи борсата”, обясни Манолов. „Използвахме присъствието си на срещата, за да разширим темата. Този разговор е труден, ако не говорим за бъдещето на комплекса „Марица Изток”. Той не е вечен. Той има текущи проблеми, които усложняват неговото функциониране допълнително. Известен факт е, че централите, които работят в „Марица Изток”, плащат в ЕК квоти за вредни емисии. Така в момента „Марица Изток” е на път да бъде декапитализирана. Решения има най-различни. Най-лошото е действащото в момента – тези квоти се плащат усреднено през най-различни други източници – нещо, което дърпа надолу НЕК, предприятията от групата на НЕК. Това не са добри неща ”, коментира синдикалният лидер. „Разбрахме се, че очевидно се налага още един разговор”.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг