Избухна дипломатически скандал между Великобритания и ЕС, след като Лондон отказа да даде на посланика на блока Жоао Вале де Алмейда пълен дипломатически статут, какъвто се дава на другите посланици. Британското външно министерство настоява, че Жоао Вале де Алмейда и неговият екип не могат да получат всички привилегии и имунитет, каквито се полагат на дипломатите съгласно Виенската конвенция. Аргументът на Форин офис е, че не може да третира делегация на организация като делегация на отделна суверенна държава, ето защо не иска да създава прецедент, предаде БНР.
Това означава също, че посланикът на ЕС няма да има възможност да представи акредитацията си на британската кралица, както правят останалите ръководители на дипломатически мисии. Британското решение е в рязък контраст с положението в 142 други страни по света, където дипломатите на ЕС получават същия статут като представителите на суверенните държави.
Върховният представител по външните работи на ЕС Жозеп Борел изрази „сериозна загриженост“ в писмо до британския външен министър Доминик Рааб. Въпросът се очаква да бъде обсъден от външните министри на страните-членки в понеделник, когато те ще се съберат за първи път след края на „преходния период“ за Брекзит.
Следете с Фактор
България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
- 10:02, 24 Ноември, 2024
Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
- 09:52, 24 Ноември, 2024
България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
- 09:26, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.