5 Декември, 2025

Джо Байдън потвърди железния ангажимент на Съединените щати към народа на Република Корея

Джо Байдън  потвърди железния ангажимент на Съединените щати към народа на Република Корея

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският лидер говори по телефона с изпълняващия длъжността президент и министър-председател Хан Дък Су

Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта силата на отношенията на Вашингтон с Южна Корея по време на разговора си с изпълняващия длъжността президент и министър-председател Хан Дък Су.

Разговорът се състоя на 14 декември, след като южнокорейският президент Юн Сук Йол беше отстранен от длъжност, предаде АФП.

„Президентът Байдън изрази увереността си, че Алиансът ще остане опора за мира и просперитета в Индо-Тихоокеанския регион по време на мандата на изпълняващия длъжността президент Хан“, се казва в съобщение на Белия дом.

„Президентът Байдън изрази признателността си за устойчивостта на демокрацията и върховенството на закона в Република Корея и потвърди железния ангажимент на Съединените щати към народа на Република Корея“, заявиха още от президентската администрация.

На 14 декември южнокорейските законодатели гласуваха за импийчмънт на Юн заради обявяването на военно положение, което потопи страната в едни от най-тежките политически сътресения от десетилетия насам.

Технократът Хан встъпи в длъжност като временен лидер, докато конституционният съд обсъжда дали

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна