Християните отбелязват днес Зимен Кръстовден или Попова Коледа. Празникът е известен още като наричан още Водокръст.
Според народните вярвания на 5 януари се пропъждат "мръсни дни", които започват на 25 декември и свършват на Кръстовден. Това са "некръстените" дни, в който новороденият Исус Христос все още не е получил Светото Кръщене.
През деня в църквата се отслужва служба, попът кръщава водата, като в нея пуска кръст. После със светената вода и китка босилек той ръси къщата, за да изгони лоши, нечисти сили и болести от нея. Домакините слагат паричка в котлето със свещена вода. Утре - на Йордановден, попът хвърля кръста в река или водоем.
Смята се, че в нощта на Зимния Кръстовден срещу Йордановден, небето се отваря, но само праведните могат да го видят и пожелаят ли си нещо - ще се сбъдне. Вярва се, че на този ден животните и птиците проговарят с човешки глас, а всички реки и поточета спират за миг, за да се пречистят и потекат отново.
Трапезата на Попова Коледа е постна, на масата се слагат боб, зеле, сарми, плодове.
Имен ден честват Кръстьо и Кръстина.
Да почерпят всички, които носят имената Кръстьо и Кръстина
Фактор Фактор
Още от Вяра и демони
Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски
Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка
Църквата почита св. Екатерина
В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“