Наскоро учени са получили за първи път генетичен материал от древните минойци и микенци, живели преди 3 до 5 хиляди години.
Изследователите са анализирали геномни последователности от пробите.
Новият анализ показва, че минойците и микенците са споделяли голяма част от генетичното си наследство, съобщи Greek reporter.
Д-р Йосиф Лазаридис от Харвардското медицинско училище в Масачузетс и колегите му се фокусират върху погребения от минойската цивилизация, процъфтявала на остров Крит от 2600 до 1100 г. пр.н.е., и микенската култура, съществувала в цяла Гърция от 1600 до 1100 г. пр.н.е.
Д-р Лазаридис обясни, че повечето от хората, създали тези цивилизации, изглежда са местни, като между 62 и 86% от техните предци произхождат от хора, които са въвели земеделието в Европа от Анатолия (днешна Турция) през неолита, започнал преди около 7 хиляди години.
Скелетите от бронзовата епоха на микенците и минойците разкриват произход от популации, произхождащи от Кавказките планини или от Иран. Между 9 и 17 % от генетичния им състав произхожда от този източник.
Освен това в статията на екипа в списание Nature се съобщава, че микенците - но не и минойците - дават доказателства за генетичен принос от хора, които са живели по на север в равнинните пасища, простиращи се от Източна Европа до Централна Азия. Между 4 и 16% от техните предци идват от този север.
Докато за микенците е известно, че са говорили ранна форма на гръцки език, най-ранният записан език, говорен от минойците на остров Крит, известен като линеен А, може да бъде разчетен, но не и преведен, което предполага, че той принадлежи към отделна, но непозната група езици.
Новопоявилите се ДНК доказателства сочат, че днешните гърци наистина са потомци на древните микенци, които са управлявали континентална Гърция и Егейско море от 1600 до 1200 г. пр.
Доказателствата идват от проучване, в което учените анализират гените от зъбите на 19 души от различни археологически обекти в континентална Гърция и Микена. Общо 1,2 милиона букви от генетичния код са сравнени с тези на 334 души по света.
Генетична информация е събрана и от група от 30 съвременни гърци, за да бъде сравнена с древните геноми. Това е позволило на изследователите ефективно да определят как хората са свързани помежду си.
След сравняването на ДНК на съвременните гърци с древните микенци е открито генетично припокриване, което предполага, че тези древни цивилизации от бронзовата епоха са поставили генетичната основа на съвременните гърци.
Микена, царството на митичния цар Агамемнон, е най-важният и най-богатият дворцов център от късната бронзова епоха в Гърция.
Митовете, свързани с нейната история, са вдъхновявали поети и писатели в продължение на много векове след Омировите епоси и великите трагедии от класическия период. /БГНЕС
Още от Наука
Масивен астероид прелита край Земята - Алинда е с диаметър над 4 км
Небесно тяло с такива размери може да причини катастрофални щети, ако се сблъска с планетата ни
Древен въздух от дълбините на Антарктида може да разкрие тайната на ледниковия период
Какво се е случило преди милион години, когато ледниковият цикъл на Земята е бил нарушен
Откриха вкаменелост на древен вид котка с големина на човешка длан
Изследователи от Китайската академия на науките твърдят, че това е изчезнал вид леопардова котка, идентифицирана е по фрагмент от долна челюст, намерен в пещера в Китай