Гост в днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапрорпаганда“ е историкът доц. Стефан Дечев. В разговор с водещия Калин Манолов двамата коментират корупционните практики в Югозападния университет (ЮЗУ), българо-македонските отношения, и политическите интриги, които съпътстват академичната и обществена дейност на госта.
Доц. Дечев е бивш преподавател в катедра "История" към ЮЗУ, и в края на 2023 съобщи за нередности при издаването на дипломи и в документацията на университета. Обвинителите му, според официална позиция на ВМРО от 24 март 2024, искат да накажат Дечев като “проскопски говорител”, който има за “единствено задание уронване на престижа на един от университетите, който е важен образователен център за Родината ни”. Гостът коментира тези нелепи обвинения така: „Политическите игри, които се наблюдават в академичните среди, не са по-малко зловещи от тези в държавата. Когато започнеш да казваш истината, бързо се превръщаш в неудобен.“
Корупционните практики в Югозападния университет включват фалшифициране на академични документи, нарушаване на учебния процес и използване на университета за увеличаване на приходите чрез манипулиране на оценяването и дипломирането. „Вместо да изгражда поколения от образовани и мислещи хора, университетът често се превръща в машина за раздаване на титли срещу услуги и слушане“, твърди доц. Дечев. Той е документирал 26 от нарушенията в ЮЗУ със собствения си телефон. Според него в основата на подобни действия стои порочната практика „парите следват ученика“, заради която университетите не късат студенти, за да не загубят субсидията, която върви с тях. „Дори студенти, които не са посещавали лекции и не са се явили на изпити, получават оценки, за да им бъдат взети таксите и накрая да получат диплома“.
Разкритията на доц. Дечев за корупция в Югозападния университет го поставят в конфликт с влиятелни фигури, които се опитват да омаловажат критиките му с политически атаки. Сред тях са лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, бившият вътрешен министър Калин Стоянов, лидерът на Ново начало Делян Пеевски – все възпитаници на Югозападиня университет. Те не приемат не само тезите му като историк, но и ясната му гражданска позиция по ключови политически и социални въпроси.
Гостът се противопоставя на опитите за манипулиране на общественото мнение чрез исторически наративи, използвани за политически цели. Позициите му за отношенията между България и Република Северна Македония го изолират в академичните среди, но му носят подкрепа от страна на либерално мислещи активисти и интелектуалци. Според Дечев твърдата българска политика за налагане на вето върху членстовто на Република Северна Македония в ЕС, а от друга страна - желанието на македонската страна някак да заобиколи България, са довели на власт крайни сили в Северна Македония и не е ясно още колко време трябва да мине, за да влязат отношенията ни в руслото на нормалността. За това работи Клуба за българо-македонско приятелство, провел своя среща в Скопие на 30 ноември тази година по инициатива на доц. Дечев. „През последните години имаме едни определени македонски българи, на които другите им викат „българите на Радев“, в смисъл че само те ходят в президентството, само тях приемат, само на тях им дават достъп до медиите, а в същото време има едни други българи, които тихо и кротко изживяват българската си идентичност, или пък двойната си идентичност едновременно и българи и македонци, но не чувстват защита и подкрепа. Те страдат най-много от сегашното състояние на отношенията между двете страни“, заключава доц. Дечев, и се надява колкото се може по-скоро тези отношения да се нормализират.
Още от България
Калин Стоянов: Президентът за пореден път погазва Конституцията
Той заяви, че ДПС-Ново начало са готови за избори
Към Гърция остана “вътрешен Шенген” - недовършената магистрала “Струма”
Но днес виновниците си приписват заслугите, че България е в Шенген и по суша
Ще има ли Българска Задушница?
Говорим за почит към жертвите на комунизма, но без да следваме техните завети