Додик: Търсим начин младежите ни от РС да се включат в редовната военна служба в Сърбия
- 16:40, 19 Ноември, 2024
Милорад Додик
Той разчита с идването на Тръмп сърбите "да изразяват по-свободно целите си“
"Търсим начин нашите младежи от РС да се включат в редовната военна служба в Сърбия."
Това бяха точните думи на президента на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина, изречени в пространно интервю за близкия до режима на Вучич вестник "Вечерне новости".
„Ние ще насърчаваме нашите момчета да отидат в Сърбия, да отбият военната си служба и да се върнат в Република Сръбска. Ще видим как можем да предложим по-бърза работа или друг вид привилегии и подкрепа на младежите, които приемат това.“ - казва още Милорад Додик, запитан за обявеното връщане на наборната военна служба в Сърбия до 2025 г.
„Ние, сърбите, сме заобиколени от НАТО. Ето защо е важно Сърбия да укрепи армията си.“ - казва той, като посочва, че Балканите са „регион, в който често има търкания и искри между силите на Изтока и Запада“.
Тези коментари веднага предизвикаха силни реакции в Босна и Херцеговина.
„За пореден път Милорад Додик директно напада въоръжените сили на нашата страна“, реагира босненският министър на отбраната Зукан Хелес. Той определи думите на Додик като продължение на „политиката му на атака срещу държавните институции“.
От правна гледна точка мярката би нарушила Закона за отбраната на Босна и Херцеговина и би могла да има сериозни наказателни последици. Член 51 от този закон забранява на босненските граждани, включително на тези с двойно гражданство, да изпълняват военна служба или да се присъединяват към чуждестранни военни или паравоенни формирования. За организиране или мобилизиране на хора за присъединяване към чуждестранни военни формирования се предвижда наказание лишаване от свобода от най-малко осем години. Кандидатите са заплашени от минимум три години затвор.
В Сърбия изявлението на Милорад Додик също беше критикувано.
„Това е поредната декларативна проява за сръбско единство с цел печелене на политически точки в ситуация, в която сръбските власти имат нужда да привлекат общественото внимание и временно да прикрият следите от престъплението в Нови Сад“, реагира Джордже Павичевич, академик и депутат от Зеления ляв фронт. Други опозиционни политици подчертаха „популисткия и ненужен“ характер на подобно изявление, което идва в момент, когато възстановяването на военната служба в Сърбия вече разделя населението и политическата класа.
През последните години Белград инвестира много в укрепването на капацитета на армията си, както неотдавна посочи Дойде велe. Това лято Александър Вучич подписа договор на стойност почти три милиарда евро с Еманюел Макрон за закупуването на дванадесет френски изтребителя Рафал, които да заменят старите съветски Миг-29. Това предизвиква безпокойство в няколко съседни държави, което се засили след избирането на Доналд Тръмп. Посланията на Милорад Додик във "Вечерен новости" внасят допълнително напрежение.
"Надявам се, че през четирите години на мандата на Тръмп сърбите ще имат възможност да изразяват по-свободно целите си“, каза още той, като преди няколко месеца обеща да възобнови отделянето на РС в случай на завръщане на републиканския кандидат на власт. /БГНЕС
Още от Свят
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан
Байдън почете жертвите на Гладомора
„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.
Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия