28 Ноември, 2024

Докато Путин е на власт, Украйна няма с кого да преговаря

Докато Путин е на власт, Украйна няма с кого да преговаря

Владимир Путин

Години наред руските дипломати са принуждавани да защитават авантюрите на страната си

Борис Бондарев*, "Форин афеърс"

В продължение на три години работният ми ден започваше по един и същи начин. Събуждам се в 7:30 ч., гледах новините и отивах на работа в Постоянното представителство на Русия към ООН в Женева. Тази рутина беше проста и предсказуема - две качества, които отличават живота на руския дипломат.

Но 24 февруари беше различен. Взех телефона си и видях ужасните, срамни новини: руските военновъздушни сили са бомбардирали Украйна. Харков, Киев и Одеса са подложени на обстрел. Руските войски настъпват от Крим към Херсон. Руските ракети изравняваха сградите със земята, превръщаха цивилните в бегълци. Гледах видеозапис на експлозиите, на фона на който звучаха сирени за въздушно нападение, а хората бягаха в паника.

За мен, като човек, роден в Съветския съюз, подобно нападение беше почти немислимо - въпреки че бях чувал от западните новини, че се подготвя инвазия. Някога украинците бяха наши близки приятели, имахме много общи неща - сражавахме се заедно срещу Германия.

Руският президент Владимир Путин нарече нахлуването в Украйна "специална военна операция", целяща "денацификация" на руската съседка. Но за украинците Русия беше тази, която действаше като нацистка Германия.

"Това е началото на края", казах на жена ми. Решихме, че трябва да напусна.

Това означаваше

да пожертвам двадесетгодишната си кариера на руски дипломат

и приятелството си с много хора. Но това решение отдавна трябваше да бъде взето. Постъпих на работа в Министерството на външните работи през 2002 г.: по това време имаше период на относителна откритост и дипломатите можеха да поддържат приятелски отношения с колеги от други държави. Но още в първите дни разбрах, че в работата на Министерството на външните работи има много недостатъци.

При нахлуването в Украйна беше невъзможно да се пренебрегне колко нехуманна и репресивна е станала Русия. Това е

акт на невероятна жестокост: целта му е да подчини съседа си,

унищожавайки неговата етническа идентичност. Тя също така даде на Москва претекст за потискане на цялата вътрешна опозиция. Сега властите изпращат хиляди мобилизирани мъже да убиват украинци. Тази война показва, че Русия вече не може да бъде наричана просто агресивна страна, диктатура: тя се е превърнала във фашистка държава.

Но за мен един от основните уроци от инвазията беше това, което наблюдавам от две десетилетия. Какво се случва, когато едно правителство постепенно започне да вярва на собствената си пропаганда?

Години наред руските дипломати бяха принудени да се изправят срещу Вашингтон и да защитават чуждестранните авантюри на страната си - защитавани с лъжи и хипотези. Научиха ни да прибягваме до помпозна реторика и да предаваме на другите държави това, което Кремъл ни е казал.

Войната на Кремъл укрепи НАТО -

съюз, който Кремъл възнамеряваше да унижи. Резултатът от инвазията бяха нови санкции - достатъчно силни, за да парализират руската икономика.

Ако Путин спечели в Украйна, той вероятно ще атакува друга постсъветска държава - например Молдова, в която вече има сепаратистки регион, подкрепян от Москва.

С напредването на войната западните лидери ясно осъзнават недостатъците на руската армия. Но те изглежда не осъзнават, че руската външна политика е също толкова срината.

Много европейски служители говорят за необходимостта от дипломатическо решение на конфликта и ако техните страни се уморят да поемат енергийните и икономическите разходи в подкрепа на Киев, те могат да окажат натиск върху Украйна да сключи споразумение с Русия. Западът може да се изкуши да подтикне Киев към такава сделка, ако Путин агресивно заплашва с ядрени оръжия.

Но докато Путин е на власт, Украйна няма с кого да преговаря.  Външното министерство, както и всяка друга руска държавна институция, няма да бъде надежден посредник. Всички те са продължение на Путин и неговия империалистически дневен ред. Всяко прекратяване на огъня просто ще даде на Русия възможност да се превъоръжи преди нова атака.

Путин може да бъде спрян само чрез пълно поражение

Кремъл може да лъже руснаците, колкото си иска, може да нарежда на дипломатите си да лъжат целия свят, но украинските войници не се интересуват от руската държавна телевизия. И вече стана ясно, че пораженията на Русия не винаги могат да бъдат скрити от руската общественост.

За няколко дни през септември украинците успяха да отвоюват почти цялата Харковска област. Руските радио- и телевизионни оператори се оплакваха шумно от загубите. В социалните медии ястребите открито критикуваха президента.

"Вие имате празник за милиарди долари", пише един от тях в широко разпространен пост, възмущавайки се, че Путин е открил виенско колело по време на отстъплението на руските войски.

В отговор на загубите - и на недоволството на критиците си - Путин започна мобилизация, която ще доведе до призоваването на огромен брой войници в армията. Москва твърди, че ще бъдат мобилизирани 300 000 души, но в действителност броят им може да е по-голям.

Но в дългосрочен план военната повинност няма да реши проблемите на страната.

Руската армия страда от нисък морал и некачествено оборудване - тези проблеми не могат да бъдат решени чрез мобилизация. С масирана подкрепа от Запада украинските военни биха могли да нанесат по-тежки поражения на руските сили, принуждавайки ги да се изтеглят и от други територии. Възможно е Украйна в крайна сметка да надвие руската армия в частите на Донбас, където двете страни водят боеве от 2014 г. насам.

Ако това се случи,

Путин ще бъде притиснат в ъгъла

Той може да отговори на поражението с ядрена атака. Но руският президент се радва на луксозния си живот и трябва да разбере, че използването на ядрени оръжия може да започне война, която да убие и него. (И ако той не разбере това, надяваме се, че подчинените му няма да изпълнят самоубийствена заповед.)

Путин би могъл да подпише обща мобилизация и да свика в армията почти цялата руска младеж - но би постигнал най-много временна почивка, а колкото повече руски войници загиват във войната, толкова по-голямо е недоволството на гражданите. В крайна сметка Путин може да отстъпи, а руските пропагандисти ще обвинят за позорното поражение неговото обкръжение - както направиха след провала в Харков. Но това може да предизвика чистка сред сътрудниците на Путин - в такъв случай дори за най-близките му съюзници ще бъде опасно да го подкрепят. Това може да доведе до първия дворцов преврат в Москва след свалянето на Никита Хрушчов през 1964 г.

Ако Путин бъде свален, бъдещето на Русия остава много неясно. Напълно възможно е неговият наследник да се опита да продължи войната, още повече че основните съветници на Путин са от службите за сигурност. Но никой в Русия не се радва на властта на Путин и страната вероятно ще навлезе в период на политическа нестабилност. Може дори да се стигне до хаос.

Външните анализатори може би с удоволствие наблюдават руската криза, но те не бива безразсъдно да подкрепят разпадането на страната - и то не само защото огромният ядрен арсенал на Русия ще попадне в неясни ръце.

Повечето руснаци са в тежко психологическо състояние: причините за това са бедността и огромните дози пропаганда, която насажда омраза, страх, чувство за превъзходство и безпомощност. Ако страната се срине или преживее икономически и политически катаклизъм, това ще ги доведе до ръба. Руснаците могат да се обединят около още по-войнствен лидер от Путин. Което ще предизвика гражданска война, нова външна агресия или и двете.

Ако Украйна победи и Путин падне, най-доброто, което Западът може да направи, е да не унижава Русия, а да я подкрепи. Това може да изглежда нелогично или неприятно и всяка помощ трябва да бъде обвързана с политическа реформа. Но след поражението на Русия ще е необходима финансова помощ, а предлагайки значително финансиране, САЩ и Европа биха могли да спечелят влияние в борбата за власт след Путин.

Те биха могли например да помогнат на

един от уважаваните руски икономически технократи да стане временен лидер

и да помогнат на демократичните сили в страната да укрепят властта си. Предоставянето на помощ също така ще позволи на Запада да избегне повтарянето на грешките от 90-те години на миналия век, когато руснаците се почувстваха измамени от САЩ. Населението щеше да се примири по-лесно със загубата на империята си.

Тогава Русия ще може да създаде нова външна политика, която ще се води от истински професионални дипломати. Те биха могли най-накрая да постигнат това, което сегашното поколение дипломати не успя да направи - да превърнат Русия в отговорен и честен глобален партньор. /БГНЕС

-------
*Борис Бондарев е дипломат в руското външно министерство от 2002 до 2022 г. Последната му длъжност е съветник в руската мисия към ООН в Женева. През месец май той подаде оставка в знак на протест срещу нахлуването в Украйна.


Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство