24 Ноември, 2024

Документите говорят: Как представители на интелигенцията у нас са се спасявали от "хубавия соц"

Документите говорят: Как представители на интелигенцията у нас са се спасявали от "хубавия соц"

снимка: БТА

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 година

Един от големите проблеми на комунистическия режим е бил как да не позволява на хората да напуснат затворения лагер, който е представлявала страната до 1989 г. Диктатурата на БКП е била особено чувствителна към представителите на интелигенцията, избрали свободата на Запад.

За предотвратяването на бягствата на хора от творческата и научно-техническата интелигенция се е „грижил” цял отдел в Шесто управление на ДС за борба срещу идеологическата диверсия, придобило печална слаба като политическата полиция на компартията. За това свидетелстват редица документи на 6-то управление на ДС, един от който desebg.com публикува. Той който се отнася за бягствата на представители на интелигенцията в края на 60-те и началото на 70-те години.

Той представлява строго секретна справка относно:  Изменилите на родината през 1969-1971 г. по линия на научната и художествено-творческата интелигенция.

Според статистиката на Шесто управление на ДС за този период страната са успели да напуснат общо 32 интелектуалци.

Най-много са артистите и оркестрантите – 10, следвани от лекари и медицински специалисти – 8 и физици, инженери и биолози – 5.

Списъкът допълват художници – 2, кинотехници – 2, студенти от висши учебни заведения по изкуства – 2 и по 1 писател, журналист и преподавател.

От 32-та 19 души са били изпратени служебно в чужбина, но не са се завърнали и са останали на Запад. 12 души от интелигенцията са успели да заминат по частен път – на екскурзия, гостуване и придружаване на болни.

Отделно от тези 32 души, избрали свободата пред хубавото на „соца” по данни на Министерството на здравеопазването в посочения период на режима са „изменили” още 26 медицински работници по линия на външно-търговското предприятие „Техноимпекс”, изпратени на работа в развиващи се страни от Третия свят.

Интересното е, че 11 от тях са били членове на БКП, а останалите 15 – безпартийни. Очевидно и на партийните членове са се отворили очите, след като са видели света отвъд телените огради, с които режимът на компартията е опасал страната.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция”, издание на Комисията по досиетата, 2015 година.

ds-inteligencia-biagstva_001.jpg

ds-inteligencia-biagstva_002.jpg

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас