Софийският апелативен съд (САС) остави под домашен арест турския гражданин Джелял Гезер, чиято екстрадиция иска Турция, тъй като там е осъден доживот.
Мярката за процесуална принуда му е наложена, докато започне производството по същество за исканото му предаване на властите в южната съседка, а в хода му тя може да бъде заменена с по-лека.
Турският гражданин е бил арестуван на 17 юни на летище София. Той е идвал на посещение при сестра си, която живее тук. Гезер има статут на политически бежанец в Швейцария от септември 2008 г., където живее със съпругата и детето си. Първоначално е бил задържан за 18 дни по искане на Турция, които е прекарал под домашен арест след решение на две съдебни инстанции.
След като е изтекъл този срок, прокуратурата отново е задържала за 72 часа Гезер, след като турските власти са поискали удължаване на временното му задържане с 40 дни. Софийският градски съд е определил Гезер отново да е под домашен арест в този срок.
Днес прокуратурата представи пред съда и официалната документация с искането за екстрадирането му. Предстои казусът да бъде разгледан по същество.
Гезер е признат за виновен в Турция и осъден с доживотна присъда заради терористична дейност, участие в терористична група и престъпления против републиката, заяви пред магистратите представителят на прокуратурата.
След промяна в закона присъдата е била намалена на 30 години затвор. Според държавното обвинение предишната съдебна инстанция не е отчела, че той е издирван с червена бюлетина от Интерпол, и поиска постоянния му арест.
Срещу мярката домашен арест се обяви и защитата на Гезер, но тя поиска по-лека мярка за процесуална принуда. Адвокат Вера Братоевска заяви, че подзащитният ѝ е осъден в Турция заради членството си в политическа партия, което е квалифицирано от властите там като тероризъм и терористична група. Тя обясни още, че поведението на турския гражданин показва, че няма да се укрие и не иска да осуети производството по същество. Дори напротив, иска да остане в България и тук въпросът му да бъде решен.
Защитата изтъкна още, че Гезер е със забрана да напуска страната, което е достатъчно ограничение, а първоначално искания от Турция срок за временното му задържане от 18 дни е изтекъл. "Недопустимо е да се предава бежанец, чиито права и свободи са застрашени в страната, където ще бъде върнат", заяви адвокат Братоевска.
Самият Джелял Гезер също поиска от съда по-лека мярка и заяви, че доживотната му присъда в Турция не е нормална.
След съвещание тричленният състав на Апелативния съд – Алексей Трифонов, Надежда Трифонова и Николай Джурковски, прие и протеста на прокуратурата, и жалбата на защитата за неоснователни.
Магистратите няколко пъти подчертаха, че сегашното производство не е по същество за исканата екстрадиция, доказателствата или причините за нея. Според съда, от поведението на турския гражданин може да се направи извод, че няма да се укрие – досега не е нарушавал домашния си арест, а за днешното заседание той не е бил конвоиран, а е дошъл доброволно. Държавното обвинение обоснова искането си за постоянен арест главно с тежестта на престъплението, за което Гезер е осъден, но това е въпрос по същество, коментира още съдът.
По тази причини прие, че няма нужда от по-тежка мярка за принуда.Съдът обаче не се съгласи и с доводите на защитата, че е изтекъл първоначално поисканият от турската страна срок за временното му задържане от 18 дни, през които също е бил под домашен арест. Причината – властите в южната съседка своевременно са поискали удължаване на срока с 40 дни. Магистратите отчетоха и документи от Швейцария. С едните „настоятелно се приканват" българските власти да вземат предвид, че Гезер е политически бежанец с валидни документи от Швейцария, които му дават право на свободно предвижване в Европейското икономическо пространство. В другите документи пък се посочва, че на турския гражданин е назначено специфично лечение в Швейцария и то трябва да се удължи.
Съдебният състав отбеляза и че Гезер живее при сестра си, като договорът за наем е сключен далеч преди задържането му. Това е вид задържаща връзка със страната, която в някаква степен гарантира той да не избяга.
В съдебната зала днес бяха и петима граждани, които изгледаха и изслушаха внимателно процеса, а докато съдът изчиташе решението си, разпънаха чаршаф с надпис „Не връщайте Гезер на Турция" и заявиха, че в южната съседка действа репресивна политика. След забележка на съда да не внасят политика в залата, петимата прибраха чаршафа и казаха на съдебния състав, че репресията в Турция не е политическо внушение, а факт.
След заседанието те разказаха за „Дневник", че не членуват в организации или поне не са дошли в съда като техни представители, а са се самоорганизирали, след като разбрали за казуса. Според тях е недопустимо да се предава политически бежанец на режима на Ердоган.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."