”Всички промени са стрес за тялото. Но в момента имаме по-добри физиологически данни за организма, отколкото при лятното часове време.
Понеделникът и вторникът след промяната на времето са най-критични. Говорим за сърдечни проблеми, депресия, дори и самоубийства". Това заяви кардиологът доц. Иво Петров в студиото на Нова ТВ.
"Най-трудно се адаптират хората, които имат някакъв вид нарушение - сърдечносъдово и психиатрично.
"Рязката промяна на времето предразполага към сърдечносъдови спазми и инфаркти. Циганското лято, което сега преживяваме, е удоволствие, особено с един час в плюс. Шумът допринася за депресията и проблемите със сърцето", завърши доц. Иво Петров.
Той сподели, че е привърженик на постоянното часово време. По негови думи смяната на времето е въведена в миналото от икономическа гледна точка, която не е актуална в момента. Въпреки това нямаме друг избор освен да се адаптираме. Сутрешната гимнастика и разходките сред природата биха спомогнали за по-бърза адаптация, каза още Петров.
Шумът е един от съществените рискови фактори, който увеличава стреса и депресията. В миналото той се е използвал за оръжие", добави Петров.
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките