Пълен безпорядък е царял при опазването на държавната тайна на по-ниските нива в страната по време на тоталитарния комунистически режим.
Това разкрива документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретна справка относно: Показаната проверка, извършена на ТКЗС, СОНС, ХМТС село Бояново за работа с поверителни материали, съгласно правилника за организацията на работа по опазването на държавната тайна в НРБ.
Документът е 1969 г. на Второ управление на Комитета за и се отнася за ямболското село Бояново, което попада в граничната зона.
Проверката е обхванала местната власт – селския народен съвет, трудово-кооперативното земеделско стопанство и машинно-тракторна станция към него.
„Оперативният състав докладва, че трудно може да се разбере какви поверителни документи се съхраняват в тези учреждения и предприятия“, се посочва в справката.
ДС направо е вдигнала ръце и признава, че не вижда „как може да се помогне на ръководителите да сложат в ред работата с поверителните материали“.
От документа става ясно, че ръководителите в изброените ведомства са били предупредени предварително за проверката по линия на държавната тайна, но въпреки това са констатирани редица слабости.
Например в селския народен съвет желязната каса, в която се съхранявали секретните документи, включително и по преписки с Граничния отряд, не се запечатвала.
В ТКЗС-то изобщо нямали дневници за водене на поверително деловодство. Безотчетно е било положението и в МТС-то.
„При такова състояние на работата по места с поверителните материали, органите на ДС не могат да донесат с нищо за опазването на държавната тайна“, е заключението на Държавна сигурност.
Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и опазването на държавната тайна 1944-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2018 г.
Това показва секретна справка от края на 60-те години, публикувана в сборник на Комисията по досиетата
Фактор Фактор
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"