24 Ноември, 2024

Джеймс Матис пристигна на обиколка в Европа

Джеймс Матис пристигна на обиколка в Европа

САЩ работят за уреждане на конфликта с Русия във въздушното пространство над границата между Ирак и Сирия

Американският министър на отбраната Джеймс Матис пристигна на обиколка в Европа, по време на която се очаква съюзниците на САЩ от НАТО да поискат да научат каква е стратегията на САЩ за борба с групировката "Ислямска държава", предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В момент, когато "Ислямска държава" губи и последните си крепости в Ирак и Сирия, възникват все повече въпроси ,среща с финландския президент Саули Нинистьо, предаде ТАСС. "Ние приветстваме укрепването на отношенията на двустранно ниво и партньорството между Финландия и НАТО", заяви американският министър. Той заяви също, че отношенията между Финландия и САЩ никога не са били толкова стабилни като сега.

На път за Финландия Матис говори пред придружаващите го репортери в самолета за политиката на Вашингтон за бъдещето на Сирия и посочи, че сега от ключово значение е да се задвижи мирният процес. "Ние се опитваме да вкараме въпроса в дипломатически режим, така че да можем да уредим нещата и да гарантираме, че малцинствата, които и да са те, няма просто да бъдат подложени на същото, което виждаме" при управлението на сирийския президент Башар Асад. По-късно тази седмица Матис ще се срещне с министрите на отбраната от НАТО.
По думите му разузнавателни оценки преди два-три месеца ясно са показали, че "Ислямска държава" търпи поражение и сега усилията са насочени към това дипломатическият процес да бъде изместен към Женева и ООН, но не даде почти никакви подробности дали има напредък в това отношение.
Матис заяви, че САЩ също така продължават да работят за уреждане на конфликта с Русия във въздушното пространство над границата между Ирак и Сирия, където се изместват голяма част от сраженията. В петък сирийската армия каза, че е превзела град Дейр аз Зур в Източна Сирия, а иракският министър-председател Хайдер ал Абади обяви победа при отвоюването на град Каим на границата - последния значим градски район под контрола на екстремистите в Ирак. Сега вниманието се насочва към Букамал - последния градски център под контрола на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия. Сирийските войски, подкрепяни от Русия и поддържани от Иран милиции, си съперничат за контрол върху стратегическия граничен град с подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили.
Близостта на силите в района предизвиква тревога от евентуални сблъсъци между тях в момент, когато те доближават Букамал от различни страни.

Матис каза, че с приближаването на силите сраженията стават "доста по-сложни" и се полагат големи усилия за уреждане на въздушните въпроси с руснаците.
Той не каза дали САЩ ще започнат да си взимат обратно оръжията, доставени на сирийските кюрдски бойци, известни като Сили за защита на народа (СЗН). Според САЩ СЗН са били най-ефективната бойна група в битката за изгонване на "Ислямска държава" от Ракка, но Турция се противопостави на усилията за предоставяне на оръжия, защото смята, че СЗН са свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК).
САЩ обещават внимателно да следят оръжията, за да гарантират, че те няма да попаднат в ръцете на бойците на ПКК в Турция. САЩ също като Турция смятат ПКК за терористична организация и казват, че никога няма да предоставят оръжия на групировката. Турски служители заявиха, че Матис ги е уверил в писмо, че оръжията, дадени на сирийските кюрди, ще бъдат взети обратно, и че САЩ ще предоставят на Турция редовен списък с оръжията, дадени на бойците.

Във Финландия Матис ще участва в среща на министрите на отбраната на северноевропейски страни, които са разтревожени предимно от заплахите от Русия.

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит