Европейската обиколка на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп и появата му на срещата на върха в НАТО в Брюксел доминира политическия дебат в страната му. Докато в любимия му телевизионен канал Fox News верните фенове хвалят безкритично „държавничеството“ на лидера си, от другата страна на политическия спектър определят действията му като „чист ужас“.
„Тръмп ще остане в историята като една от на-разрушителните фигури на XXI век", написа в социалната мрежа „Туитър“ бившият директор на ЦРУ Джон Бренън. Бившият полковник и военен анализатор Ралф Питърс заяви за CNN, че Тръмп е позор за САЩ. По отношение на германския канцлер Ангела Меркел той призна: „Иска ми се Тръмп да бе лидер като нея. Вместо това сме управлявани от един глупак“, цитира "Фокус"
И докато експертите скубят косите си, избирателите на Тръмп са развълнувани, защото създава впечатлението, че е готов да покаже на другите страни коя е най-важната нация. Едно нещо обаче трябва да е ясно: разсъжденията Тръмп за разходите за военни цели са пълни с противоречия. При по-внимателна проверка неговите претенции и твърдения се оказват объркани или просто неправилни. От редакцията на водещото германско издание Der Spiegel привеждат три примера в подкрепа на това твърдение.
1. Новите цели за инвестиции в отбраната в размер на четири процента
Тръмп иска от Германия и други страни от НАТО да изразходват най-малко два процента от своя БВП за отбраната. Поне до сряда, когато постави нова цел от четири процента. Четири процента? Ако се предположи, че Германия действително изпълни тази цел, то бюджетът за отбрана на Берлин ще набъбне от 130 на 140 милиарда евро, тъй като страната има най-високия БВП в Европейския съюз. Това означава, че Бундесверът ще влезе в ролята на военен колос, който би трябвало да задмине Русия, понастоящем отделяща по 60 милиарда евро за армията си. Берлин ще се приближи до Китай (142 милиарда евро през 2018 г.). Като се има предвид близкото минало, би било наивно да се приеме, че подобен сценарий ще се възприеме добре от съседните на Германия страни. От друга страна, да бъдем честни – няма ли това да доведе до съответното увеличаване на военните разходи на Москва, за да се предпази от предполагаемата заплаха от Запад? Рискът от военни конфликти неизбежно ще се увеличи.
2. Огромният военен бюджет на САЩ
Тръмп обича да се хвали, че САЩ почти изцяло финансират сигурността на Европа, харчейки милиарди долари. Всъщност САЩ имат най-големият бюджет за отбрана, който възлиза на над 3,5% от БВП на страната, или около 680 милиарда долара. Но това, че Вашингтон харчи толкова пари за армията, си е работа на американците. Барак Обама, бивш президент на САЩ, първи увеличи бюджета, а след това го съкрати за ужас на военните и оръжейната промишленост. Тръмп излезе с обещанието да запълни бюджета, като по този начин осигури гласовете на много военни служители и техните близки. На тях им бе обещано значително увеличение на средствата, макар и досега да поглъщат милиарди долари.
Това, което Тръмп умело прикрива, е фактът, че само част от тези огромни суми се изразходват за сигурността на европейците. Преди всичко, военните на Вашингтон обслужват собствената си сигурност и собствените си интереси. Америка е суперсила, с огромна флотилия от ядрени подводници, самолетоносачи; има бази в Тихия и Индийския океан, с единствената цел да гарантира защитата си. В допълнение, отбранителният сектор в САЩ е гигантско перо за заетост, милиони американци живеят на гърба на отбранителни разходи, пряко като войници или косвено като служители в оръжейната индустрия. Така че тези пари се връщат в американски джобове и помагат за стабилизиране на американската икономика.
Европейците вече разбраха тактиката на Тръмп. Когато германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон се събраха на извънредната среща на НАТО, за да обсъдят абсурдни искания за увеличаване на европейските бюджети за отбрана чрез сключване на договори за танкове, гаубици и самолети американско производство, стана ясно, че САЩ ще бъдат големия печеливш. Не става въпрос за сигурност, а за изгодна за Вашингтон сделка. Или още по-ясно: това няма нищо общо със сигурността на Европа.
3. Aмерикански оръжия и работните места
Доналд Тръмп не крие факта, че искането за по-високи разходи за въоръжение е свързано и с целта европейците да купуват американски оръжия. „САЩ произвеждат най-добрите оръжия", похвали се Тръмп в Брюксел. „Най-добрите ракети, най-добрите оръдия, най-добрите самолети“. Американският президент носи душа на магазинер, на търговец, той винаги иска да прави бизнес. Не е ли повече от ясно?
Какво не казва Тръмп: Държави като Франция или Германия едва ли ще поръчват оръжия в САЩ. От десетилетия и двете страни сами произвеждат свои системи, включително хеликоптери, кораби, изтребители и танове. През 2017 г. Германия дори не беше сред 20-те най-големи оръжейни клиенти на САЩ. Основните купувачи на американски оръжия са държави като Япония или Саудитска Арабия. Едно огромно превъоръжаване в Европа би засилило по този начин европейската отбранителна промишленост и я превърна в масивен конкурент на американската индустрия. Това все пак е позитив, нали?
Европа би могла да направи сделката лоша за американците. Те често са принудени да предлагат големи отстъпки или съфинансиране на по-бедните страни. Също така някои партньори настояват оръжията да се произвеждат на части в собствените им страни. Това означава създаването на много нови работни места – но в Азия или Близкия изток, не в щата Тексас. Изследванията също така показват, че държавните инвестиции в здравеопазване или алтернативни източници на енергия днес могат да създадат значително повече нови работни места, отколкото отбранителният сектор. Между другото, Тръмп планира съкращения в тези области. Разбира се.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis