Държавният глава на Черна гора Мило Джуканович поиска предсрочни избори, за да се излъчи "отговорно и ефективно правителство". Продължителната политическа криза в засегнатата от инфлацията балканска държава се задълбочава.
Сътресенията се задълбочиха след вота през 2020 г., спечелен от подкрепяна от църквата коалиция, която нанесе историческо поражение на Демократичната партия на социалистите (ДПС) на Джуканович. През август парламентът гласува вот на недоверие срещу прозападното правителство на малцинството на министър-председателя Дритан Абазович, само шест месеца след като друго коалиционно правителство, съставено предимно от десни и проруски партии, се срина по същия начин.
Политическото напрежение тлее от седмици, след като в началото на август правителството подписа спорно споразумение със Сръбската православна църква (СПЦ), което включва регулаторна рамка за стотиците църкви, манастири и други имоти, собственост на СПЦ. Джуканович и някои черногорци обвиняват СПЦ, че служи на интересите на Сърбия. Религиозните въпроси са постоянно явление в Черна гора, като предишни правителства са били сваляни заради спорове, свързани със СПЦ.
В понеделник група партии, ръководени от проруския Демократичен фронт (ДФ), поискаха от Джуканович да назначи умерения си заместник и бивш първи дипломат Миодраг Лекич за кандидат-премиер. Вместо това обаче Джуканович поиска от председателя на парламента да прекрати предсрочно мандата му, като по този начин проправи пътя за предсрочни избори в страната, която се бори с необузданата инфлация.
Това е "оптимално решение в дадената политическа ситуация, тъй като то открива възможността за организиране на предсрочни парламентарни избори възможно най-скоро", каза той. "Регионалният и глобалният контекст, както и политическите предизвикателства и проблемите в областта на сигурността, икономическите и финансовите проблеми, пред които е изправена Черна гора, изискват компетентно, отговорно и ефикасно правителство", заяви Джуканович.
Мнозинството от депутатите в 81-местния парламент обаче трябва да одобри предложението му.
Черна гора, която е член на НАТО и кандидат за членство в Европейския съюз, се отцепи от Сърбия през 2006 г. Въпреки това една трета от нейното население от 620 000 души се определя като сърби и някои твърдят, че Черна гора не трябва да бъде отделна държава.
Джуканович, който е инициатор на независимостта на Черна гора, от седмици настоява за предсрочни избори. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.