Европейската комисия заяви във вторник (24 септември), че е запозната с скорошното увеличение на мигрантите, идващи нелегално от Турция, в страните от ЕС България и Гърция, но отхвърли всички незабавни планове за евентуална нова сделка за миграция с Анкара, пише европейският информационен портал EURAKTIV, цитиран от "Фокус".
Българският премиер Бойко Борисов наскоро предупреди за значително увеличение на незаконните преминавания. Борисов заяви на 20 септември, че 440 мигранти са били задържани след преминаване през турската граница същия ден до 11,00 ч.
Подобна е ситуацията и в Гърция. Медиите на страната съобщават, че само за два дни повече от 750 бежанци и мигранти са били спасени от морето от бреговата охрана или са достигнали бреговете сами.
В предишни изявления Борисов каза, че благодарение на споразумението между ЕС и Турция от 18 март 2016 г. България се радва на „нулева миграция“. Българският премиер също се изяви като защитник на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, включително като организира среща на върха ЕС-Турция по време на председателството на България през март 2018 г.
Съгласно това споразумение ЕС изплати на Турция първия транш от 3 милиарда евро, за да поеме отново мигранти, преминаващи от турска територия към гръцки острови. Вторият транш от 3 милиарда евро беше освободен по-късно. ЕС настоява, че това не са пари за откуп, а помощ за подпомагане на Турция да се справи със сирийските бежанци.
Турция е дом на повече от 3,6 милиона сирийски бежанци. Ердоган твърди, че Турция е похарчила 40 милиарда долара за бежанци и обвинява Запада, че не е предоставил достатъчно помощ.
Ердоган неведнъж е казвал, че ще наводни Европа с мигранти, тъй като парите за помощ не идват.
„Може да сме принудени да направим това (отваряне на границите), за да получим международна подкрепа“, повтори той на 5 септември.
ЕС заяви, че е изпълнил обещанието си и парите са изплатени.
Но Борисов сякаш подкрепя версията на Ердоган. В речта си в националния парламент той каза, че спирането на плащанията на ЕС към Турция увеличава миграционния натиск върху България, въпреки че, по думите му, Гърция е по-засегната.
„Очевидно вниманието е съсредоточено върху Италия и много малко внимание се отделя на България и Гърция“, добави той.
Вътрешните министри от пет страни от ЕС направиха жест към новото италианско правителство тази седмица, като се съгласиха да преразпределят мигранти, спасени в морето в централното Средиземноморие.
Попитан от EURACTIV дали изпълнителната власт на ЕС е запозната с увеличения брой мигранти, пристигащи в България и Гърция, говорителят на Комисията Наташа Берто каза:
„Всъщност ние знаем за увеличаване на пристигащите в Гърция и България. Трябва обаче да се каже, че тези цифри са много по-ниски от тези преди сключването на споразумението между ЕС и Турция “.
Тя добави, че еврокомисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос е в контакт с гръцките и българските власти, за да види каква помощ е необходима, за да помогне на страните да се справят с този увеличен брой пристигащи.
Успоредно с това тя каза, че Аврамопулос е в контакт с турските власти и че е потвърдил ангажимента на ЕС към изпълнението на споразумението между ЕС и Турция във всичките му аспекти, включително фонда за сирийските бежанци в Турция.
Попитана за разногласието между Брюксел и Анкара относно данните за изплатените пари, тя каза, че са отпуснати 5,6 милиарда евро от общата сума от 6 милиарда евро.
Още от Свят
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
Г-7 ще се съобрази със заповедта на МНС за арест на Нетаняху
Русия се закани с нови удари срещу Украйна заради атаките с ракети ATACMS
Поразена е руската военновъздушна база „Восточний“ в Курск