Европейската комисия прикани Румъния да спазва принципа на равен достъп до териториалните си води за всички плавателни съдове, плаващи под флага на страна-членка на ЕС.
Според ЕК Румъния не гарантира такъв достъп, а Комисията се позовава в заключението си за това на случаи, при които български риболовни кораби са спирани без причина. От ЕК напомнят на Букурещ, че съгласно европейското законодателство всички плавателни съдове на страни-членки на ЕС имат право до равен достъп до аквакултурите на територията на Съюза.
Националните власти нямат право да дискриминират едни рибари за сметка на други, когато говорим за граждани на ЕС, напомнят от Брюксел. Румъния има два месеца, за да вземе необходимите мерки и да убеди ЕК, че го е сторила – в противен случай Брюксел може да заведе дело в Европейския съд.
Още от Бизнес
Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна
Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ
Курсът на еврото остава стабилен
Единната валута се търгува за 1,65 долара или с минимално отстъпление от 0,01 на сто
Иранският риал удари историческо дъно от 2 млн. за долар
На 24 август министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт обяви нова инициатива за разширяване на санкциите срещу Иран, включително чрез вторични санкции, насочени към държави и компании, търгуващи с Техеран