18 Декември, 2024

Екатерина Захариева: ЕС е лидер по наука, но изоставаме в иновациите от САЩ и Китай

Екатерина Захариева: ЕС е лидер по наука, но изоставаме в иновациите от САЩ и Китай

Екатерина Захариева. Снимка: БГНЕС

Трябва да сме оперативни в правенето на патенти, да ги довеждаме до пазара

Само за две години Европа от дом и източник на иновации, днес застана на опашката в надпреварата между Съединените щати и Китай.

„За съжаление не е само от две години. Ако погледнете числата в последните 50 години, няма нито една европейска компания, създадена от нулата, която да е достигала капиталова оценка от над един трилион. В САЩ мисля, че са седем или осем – от нулата. В Европа няма нито една.“ - заяви Екатерина Захариева, европейски комисар по стартъпи, проучвания и иновации.

По думите ѝ това е тенденция, която преди не е предизвиквала тревога, само че с COVID-19 пандемията, войната в Украйна и бавното нарастване на доходите на европейските граждани, това започва да се усеща осезаемо.

Тя определи думите на бившия италиански премиер Марио Драги, че Европа е „тромава, застаряваща и изоставаща“ като диагноза.

„Това не е присъда, а диагноза и то доста точна. Хубаво е да я знаем, за да можем да вземем мерки. За мен едно от най-важните неща, които трябва да направим, е опростяването на процедурите и на изпълнението“, обясни Захариева.

„Европа е все още лидер по наука. Изоставаме в иновациите и това да направим тези патенти и да ги доведем до пазара. Все още сме първи по патенти, тоест имаме прекрасни учени. Въпросът е, че трябва да се забързаме малко и да ги направим тези патенти пазарни продукти. Така че в сферата на науката и иновациите трябва да имаме още по-близки отношения със САЩ“, обясни още тя.

Захариева даде конкретни примери – с регистрирането на фирма, което при нас е сравнително лесна процедура, но в Германия например изисква нотариална заверка, която отнема около 2/3 седмици, и с банковите сметки – засега не можеш да оперираш, освен ако не отвориш банкова сметка в европейската държава, в която искаш да развиваш бизнес.

„Мислим си, че имаме единен пазар, но не съвсем. Една от задачите, които имаме, е да създадем този 28-и режим за иновативни компании, който ще позволи много по-лесното и бързо опериране на целия ни единен пазар. Идеята ще бъде да има една обща регистрация – когато се направи една фирма това да означава, че се регистрира на ниво целия Европейски съюз.“ - уточни тя.

До 20% за един проект могат да достигнат административните разходи.

Миналия месец създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг и създателят на Спотифай Даниъл Ек се обърнаха към Европа в своя позиция пред сп. „Економист“ с призив да спре да се опитва да регулира прекалено много изкуствения интелект, за да не изостане.

„Важно е, когато четете научна публикация да знаете, че ученият, който е направил това, е използвал изкуствен интелект – мисля, че е етично. Не говорим за свръхрегулация. Важно е да знаете какви данни е използвал. Става дума за етичната част при използването на изкуствен интелект.“ - обясни Екатерина Захариева.

Сподели:
Антон Кутев: Партиите са трупове в кома, президентската република е изход от кризата

Антон Кутев: Партиите са трупове в кома, президентската република е изход от кризата

Гражданите не искат Сарафов за главен прокурор, но не могат да го отстранят, защото са зависими от него

Два месеца бяха нужни на някои медии да се усъмнят в обявения от АПИ търг за пътни ремонти

Два месеца бяха нужни на някои медии да се усъмнят в обявения от АПИ търг за пътни ремонти

Не говорим за търг за над 2 млрд. лв., а за потенциално над 8 млрд. лв., казва политикът от ГЕРБ

Депутатите решават днес да бъдат ли тествани за алкохол и наркотици

Депутатите решават днес да бъдат ли тествани за алкохол и наркотици

Ако бъде прието това проекто решение и в пленарна зала, тестването на депутатите ще става по кръвен път в началото на всяка парламентарна сесия - тоест три пъти в годината, но в извънредни случаи и по искане на председателя на НС