Западните танкове превъзхождат съветските, с които Русия воюва в Украйна, по здравина. Не е случайно, че танкът Leopard 2A4, който уж беше ударен от поне 10 руски FPV-дрона и претърпя взрив на боеприпаси, в крайна сметка беше възстановен. Междувременно хиляди съветски и руски танкове бяха унищожени във войната в Украйна от 2022 г. насам. Това пише военният анализатор Айзък Зайтц за портала 19FortyFive. Експертът сравнява характеристиките на западните и руските танкове.
Конструкция
Западните танкове, особено тези, произведени в САЩ, Германия и Великобритания, се проектират с акцент върху баланса между огнева мощ, защита на екипажа и мобилност. Производителите си поставят стратегическа цел да създадат здрави танкове, способни да поразяват врага от разстояние, като същевременно осигуряват високо ниво на защита за екипажа.
При съветските и по-късно руските танкови конструкции количеството почти винаги е било по-важно от качеството. Стратегическата цел е производство на голям брой танкове, които да надвият врага чрез численост и тактическа гъвкавост. Те са здрави, надеждни и лесни за поддръжка, като акцентът е върху мобилност и огнева мощ, а не върху защита.
Екипаж
Западните танкове дават приоритет на защитата на екипажа чрез усъвършенствани системи за бронировка. Например, M1 Abrams използва композитна броня със слоеве обеднен уран за изключителна защита от кинетични и химически заплахи. Боеприпасите се съхраняват в изолирани отсеци с "издухвани" панели, намаляващи риска от експлозия.
Някои западни танкове използват и активни системи за защита (APS), като "Трофи", която прехваща входящи снаряди. Екипажът обикновено се състои от четирима души – командир, артилерист, зареждач и водач, което подобрява ефективността, но увеличава размерите и сложността. Осигурен е по-голям комфорт и по-добра ергономия на екипажа.
Съветските танкове използват композитна и динамична броня, като "Контакт-5" и "Реаликт", която експлодира навън при удар и неутрализира входящи снаряди. Макар ефективна, тази защита е по-малко надеждна от композитната и изисква честа подмяна. Екипажът е от трима души – командир, артилерист и водач – тъй като автоматичното зареждане заменя нуждата от зареждач. Това позволява по-компактен танк, но с по-тесен и по-малко ергономичен интериор.
Технологии
Западните танкове включват модерни технологии – цифрови системи за бойно управление, напреднали сензори и мрежова свързаност за повишена ефективност и координация. Те имат модулна конструкция за лесна модернизация. Недостатък е високата цена и по-малкият брой произведени бройки.
Съветските танкове се базират на изпитани технологии, лесни за производство и поддръжка. Макар съвременни модели като Т-14 "Армата" да въвеждат модерни системи, традиционните конструкции залагат на простота и надеждност – позволяващи бърз ремонт и повторно връщане в бой.
Кои танкове са по-добри?
Западните танкове са по-скъпи, но по-ефективни благодарение на напреднали технологии и материали. Те са в по-малък брой, но по-мощни. Съветските танкове залагат на евтино и масово производство, което ги прави достъпни за много държави.
Ако западните страни залагат на безопасност и технологично превъзходство, то Русия все още предпочита количеството пред качеството.
Военният анализатор заключава, че всичко зависи от характера на войната:
"При конфликти с по-малък мащаб доминира западната философия, но при мащабни и дълги войни на изтощение съветският подход в крайна сметка печели – макар и на висока цена."
С какво воюва Русия
Както съобщи по-рано УНИАН, поради изчерпване на запасите от бронирана техника и господство на украински дронове във въздуха, руската армия е принудена да използва мотоциклети при щурмови действия. Според Business Insider мотоциклетите имат предимства – те са бързи и маневрени и могат бързо да преминат през опасна зона, избягвайки удари от дронове. Затова Русия залага на щурмови мотоциклетни отряди.
Но тази мотоциклизация крие и рискове – според анализатори това може да ограничи способността на руската армия да се адаптира към новите условия на фронта.
Русия използва и ново оръжие – по данни на украинското разузнаване (ГУР) става дума за нова крилата ракета S8000 "Бандероль", разработена от санкционираната компания "Кронщат". Основен носител е дронът "Орион", но ракетата се адаптира и за хеликоптери Ми-28Н. Отличава се с по-малък радиус на завиване от обичайните руски ракети (Х-101, 3М-14, 9М727, Х-69), но запазва типичната за крилатите ракети траектория.
"Бандероль" има бойна глава с маса до 150 кг, лети до 500 км със скорост от 500 км/ч и използва авиационен керосин.
Коментари (0)