24 Ноември, 2024

Експерт: На дъното на това кои законопроекти ще се приемат, стои и президентът

Експерт: На дъното на това кои законопроекти ще се приемат, стои и президентът

Биляна Гяурова, снимка: БГНЕС

„По отношение на съдебната реформа в България бе изминат много дълъг път, бяха направени сериозни и положителни промени. Темата обаче превърна се в битка, политическо състезание, коя от политическите сили ще е по-, по-, най-“. Така Биляна Гяурова-Вегертседер от Института за „Правни инициативи“ коментира пред Euronews Bulgaria темата за промените в правораздавателната система и механизма за контрол над главния прокурор като част от тях.

А всъщност не се даде възможност на самите магистрати през изминалите 30 г. да кажат какво сработи, какво може да се промени. Реформата се превърна в политическа битка. Като игра на карамбол, където има три топки - едната е прокуратурата, втората следствието, а третата е съдът. И политиците постоянно ги джаскат насам-натам.

Според Биляна Гяурова „на дъното на това кои законопроекти ще се приемат, стои и президентът. Видяхме в 48-ото НС с разтягането на конституционно определените срокове, бяха приети законопроектите, които сега пак ще бъдат предложени на депутатите“.

По думите й дали един законопроект ще се превърне в добър закон, зависи от начина, по който се прилага.

„Онова, което сме видели в България още в предприсъединителния период е, че нашият парламент е в състояние да приеме много добри закони, а там, където се чупят нещата е в прилагането“.

По отношение на законодателните поправки, свързани с механизма на контрол над главния прокурор, експертът коментира, че той се „търкаля в няколко поредни парламента. Издържа проверката на времето – на Съвета на Европа и на Венецианската комисия, много малко не му стигна, за да стане факт“.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес