Тази година „на практика е сигурно“, че ще бъде най-горещата в историята и първата, която ще надхвърли критичния праг за предпазване на планетата от опасно прегряване, заяви европейският наблюдател на климата.
Новият показател, потвърден от Службата за климатични промени „Коперник“, поставя край на годината, в която богати и бедни страни бяха засегнати от бедствия, които учените свързват с ролята на човечеството за бързото затопляне на Земята.
„Коперник“ заяви, че безпрецедентният период на извънредни горещини е довел до толкова високи средни глобални температури между януари и ноември, че тази година със сигурност ще задмине 2023 г. като най-горещата досега.
„На този етап е на практика сигурно, че 2024 г. ще бъде най-топлата година в историята“, заяви агенцията на ЕС в месечния си бюлетин.
2024 г. ще бъде първата календарна година, която ще бъде с повече от 1,5 °C по-гореща от прединдустриалните времена, преди човечеството да започне да изгаря големи количества изкопаеми горива.
Учените предупреждават, че надвишаването на 1,5 °C в продължение на десетилетия ще застраши значително планетата. Светът се съгласи в рамките на Парижкото споразумение за климата да се стреми да ограничи затоплянето до този безопасен праг.
Заместник-директорът на „Коперник“ Саманта Бърджис заяви, че една година с температура над 1,5°C „не означава, че Парижкото споразумение е нарушено, но означава, че амбициозните действия в областта на климата са по-спешни от всякога“. | БГНЕС
Още от Наука
Исторически полет - сондата на НАСА Parker прелетя по-близо до Слънцето
Космическият апарат трябва да започне да връща данни от неизследвана територия и да помогне за прогнозиране на космически метеорологични явления, които могат да засегнат живота на Земята
Финансова инжекция от 6 млрд. долара получи стартъпът за ИИ на Илон Мъск
Понастоящем компанията xAI е един от най-ценните стартъпи в света с приблизителна оценка от 50 млрд. долара, чийто конкурент е OpenAI, оценява на 157 млрд. долара
Учени разкрита колко стари са пръстените на Сатурн
Авторът на научната работа, планетарният учен Рюки Хедо, използва компютър, за да симулира сблъсъци на микрометеорити с пръстени, които се случиха със скорост от 108 000 километра в час