Длъжни сме да използваме възможностите за изключения, които дават европейските директиви, нашите въглищни централи да продължат своя живот. Длъжни сме да успеем. Въпросът е свързан със значителни финансови усилия, които трябва да бъдат направени. Това заяви в предаването "Още от деня" по БНТ енергийният експерт Антон Иванов по повод европейската директива, която повишава изискванията за изпусканите от централите вредни емисии.
Ако не се предприемат мерки, през 2012 г. трябва да започнем масирано да затваряме мощности, а нашата енергетика не е подготвена за това. Ще бъдем изправени пред катаклизъм. Най-лошият сценарий по темата е много тежък и краен. В следващите месеци трябва да бъдат направени систематични усилия за да бъде решен проблемът, подчерта Иванов.
По думите на енергийния експерт проф. Атанас Тасев имаме професионални политици в Европейския парламент, но нямаме професионални лобисти, ето защо се движим след събитията. Отдавна се знаеше, че ще бъдем задължени да заменим емисиите до 2050 г. и решенията ще бъдат болезнени. Ако няма дерогация, трябва да затворим централите. Опасността е абсолютна реална. По-рано имахме средни годишни норми, а сега се въвеждат почасови норми, които ще утежнят режимите на работа на енергийните мощности. Положителното е, че политическата ни класа се стресна, радвам се, че политиците разбраха, че ножът е опрял до кокала, заяви проф. Тасев.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона