Контролът на вноса на отпадъци да се извършва по механизма, по който се контролира движението на рискови акцизни стоки, отбеляза министърът на околната среда и водите Емил Димитров след среща с представители на рециклиращия сектор.
Взаимстваме механизма от контрола върху рисковите стоки, който Националната агенция по приходите /НАП/ въведе - ще има гранични пунктове, през които ще минават стоките, GPS-и ще проследяват движението, ние ще имаме обратна информация къде и какво се случва, каза Димитров.
Министърът отбеляза още, че ще бъдат въведени няколко кода за рискови стоки, които ще са под особен контрол, за да не се затруднява цялата индустрия. Той посочи, че срещата е била по инициатива на представителите на рециклиращия сектор. Предстои нова среща идната седмица, отбеляза Димитров. Министърът посочи, че след като се разбере с представителите на бранша, ще докладва на премиера.
Обединихме се около идеята най-рисковите групи да се поставят под много сериозен контрол, посочи Димитров и допълни, че търсят баланс, така че контролът от една страна да е ефективен, от друга - да е максимално бърз, и от трета страна да не излезе много скъп за бизнеса.
От Българската стопанска камара /БСК/, Асоциацията на рециклиращата индустрия, Българската асоциация по рециклиране и Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба са направили своите предложения.
Според тях трябва да се въведат банкови гаранции за всички оператори и видеонаблюдение, обясни Добри Митрев от БСК. Трябва да се въведе национална информационна система за отпадъците, да бъдат създадени и критерии за компаниите, които са в "светлата част" на българския бизнес - редовно плащат данъци, възнаграждения и осигуровки на персонала си и са корпоративно социално отговорни, посочи той. Митрев отбелязва, че много често сега контрол се осъществява предимно към редовните в бизнеса.
От веригата трябва да се изхвърлят тези, които са в сенчестата част, посочи министърът. Сега със свои сили и средства ще се опитаме максимално да ги притиснем в ъгъла, допълни той. Предвиждат се по-сериозни мерки и за хората, които дават площадки за нерегламентирано депониране на отпадъците. Ако има проблеми с тях, обмисляме да отнемаме разрешението и за площадките, обясни още Димитров, цитиран от БТА.
Емил Димитров - Ревизоро
Ще бъдат въведени няколко кода за рискови стоки, които ще са под особен контрол
Фактор Фактор
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит