Една от препоръките на ЕС към нас е да се сложи край на "вечните длъжници". България е последната държава, в която тази практика все още съществува. Редица наши съграждани минаха в "сивата" икономика, а други избягаха в чужбина, за да се спасят от това бреме. Това заяви пред БНТ евродепутатът Емил Радев. Той коментира вчерашното решение на правна комисия за въвеждане на 10-годишна давност на задълженията на физическите лица чрез приемането на Закона за личния фалит.
"Направихме много сериозен дебат за този законопроект. Всички опасения, че някой може да злоупотреби бяха премахнати при приемането на законопроекта в правна комисия. Направихме много добър баланс и никой няма да успее да шиканира процеса. Темата за вечния длъжник касае хиляди наши сънародници и мисля, че направихме много прецизен текст, който гарантира правата и на кредиторите, и на длъжниците. За мен с промените категорично се гарантира, че няма да има злоупотреби. Искам да благодаря на всички вносители на законопроекта за личния фалит, както и на всички партии, които вчера единодушно го подкрепиха. Така ще помогнем на стотици български семейства да почнат да градят наново семейната си икономика. Всички знаем, че колекторите преследват примерно длъжници за телефонни сметки от 50 лева от преди 15 години, които сега са станали 500 лева. В тази криза това е недопустимо и с този законопроект ще го прекратим", обяви той.
"В никакъв случай не бягаме от отговорност за дебата за върховенството на закона в България. Напротив, ние сме една от движещите сили за този дебат. България няма проблем с върховенството на закона и това го видяхме в последния мониторингов доклад на ЕК за страната ни. Все още текат дебати как точно ще се обвърже отпускането на евросредства със спазването на върховенството на закона, но България стриктно изпълнява своите задължения и няма за какво да се притеснява", категоричен бе българският евродепутат.
Емил Радев коментира и горещата темата за отношенията ни със Северна Македония.
"За съжаление виждаме, че антибългарското говорене от страна на Скопие не спира. Резолюцията на ЕП само наля масло в огъня на този проблем, който ние се опитваме да решим по дипломатичен път. Нашият интерес е Западните Балкани да се асоциират към ЕС. Това ще създаде много повече сигурност на Балканите. Българското правителство има много постоянна политика по тази тема. Нека да оставим дипломатите да си свършат работата, не можем да загърбим българските интереси", категоричен бе евродепутатът.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"