26 Април, 2025

Енергетика на ръба: Европа се бори с високи енергийни разходи в сравнение със САЩ и Китай

Енергетика на ръба: Европа се бори с високи енергийни разходи в сравнение със САЩ и Китай

Снимка: Сега

В обстановка на остри международни конфликти конкурентноспособността и амбициозните екологични цели на Стария континент са застрашени

Европа е прекъснала почти изцяло зависимостта си от руската енергия. Но тя е изправена пред криза на разходите.

Зимният студ настъпи, а Европа остана на топло. След руското нахлуване в Украйна Европейският съюз намали зависимостта си от руския газ, като общото потребление на природен газ през 2023 г. намаля с повече от 7% в сравнение с 2022 г. Производството на вятърна и слънчева енергия за пръв път надмина изкопаемите горива, като съставлява една трета от производството на електроенергия в ЕС.

Важно е също така, че този месец балтийските държави Естония, Латвия и Литва завършиха преминаването от руската електроенергийна мрежа към системата на ЕС, прекъсвайки връзките от съветската епоха на фона на повишената сигурност след подозренията за саботаж на няколко подводни кабела и тръбопровода. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства този ход като ознаменуващ нова ера на свобода за региона в реч на церемония във Вилнюс заедно с лидерите на трите държави и полския президент.

Въпреки тези постижения европейската промишленост продължава да се сблъсква със значително по-високи разходи от тези в САЩ и Китай, което застрашава конкурентоспособността на континента и амбициозните екологични цели. Решението на администрацията на Тръмп да се оттегли от Парижкото споразумение за климата и исканията ѝ Европа да купува допълнително американски природен газ и петрол засилват натиска върху континента.

Разходите за енергия в Европа продължават да бъдат голямо бреме. През 2023 г. средните цени на промишлената електроенергия в ЕС са приблизително 186,70 евро за мегаватчас (MWh) в ЕС, 75,50 долара (72,70 евро) за MWh в САЩ и около 88 евро за MWh в Китай. Тази средна стойност за ЕС прикрива различията между отделните страни, като един MWh електроенергия за небитови нужди сега струва около 94 евро във Финландия и 256 евро в Италия.

Високите цени на енергията и намаляващата конкурентоспособност на промишлеността налагат преоценка на усилията на континента за действия срещу изменението на климата, като се започне от амбициозната система за търговия с въглеродни емисии. Високите цени на въглеродните емисии, които през 2023 г. ще достигнат своя връх от 100 евро за тон, съживиха вътрешните европейски спорове. Стоманодобивната, циментовата и химическата промишленост настояват за удължаване на безплатните квоти за въглеродни емисии, докато Франция и Испания настояват за строги правила. Германия, Полша и Италия се стремят към гъвкавост. Европейският механизъм за регулиране на въглеродните емисии, чието пълно прилагане е предвидено за 2026 г., разделя държавите членки - някои искат изключения, за да избегнат ответни търговски мерки, докато други настояват за разширяване. Индустриалците реагират, като отлагат важни инвестиции. / БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Пионтковски: Путинският късмет  ще свърши в Украйна. Това е неизбежно

Андрей Пионтковски: Путинският късмет ще свърши в Украйна. Това е неизбежно

"И този исторически период – последните две години – се характеризира с това, че всички действащи лица, освен украинския народ, допускат големи исторически грешки", казва той. .

BILD: Партията на Фридрих Мерц рязко разкритикува „мирния план“ на Тръмп

BILD: Партията на Фридрих Мерц рязко разкритикува „мирния план“ на Тръмп

"Наложеният на Украйна мир противоречи на интересите на Германия. Това ще насърчи Русия да напада безнаказано други държави. Ще бъде стимул за диктаторите по света да използват войната като инструмент за отклоняване на вниманието от вътрешните си проблеми“, предупреди говорителят по външна политика на ХДС/ХСС Юрген Хардт

The Telegraph: Тръмп може много да се разстрои, когато научи за мястото си на погребението на папата

The Telegraph: Тръмп може много да се разстрои, когато научи за мястото си на погребението на папата

Световните лидери и държавните глави обикновено не се настаняват на първия, а на третия ред, припомня изданието.