Единствените два гласа "против" решението на Народното събрание, с което се дава мандат на правителството да рестартира опитите за строеж на АЕЦ "Белене" в комисията по енергетика, бяха на депутатите от ДПС Рамадан Аталай и Бюрхан Абазов. Всички други членове на парламентарния орган - от ГЕРБ, БСП, "Обединените патриоти" и "Воля", подкрепиха проекторешението на ГЕРБ. Това на БСП бе отхвърлено с въздържание от управляващата коалиция.
Очаква се и утре в пленарната зала резултатът да е много "за" и ДПС "против" проекта за решение. Министърката на енергетиката Теменужка Петкова бе дошла в комисията и след вота благодари на депутатите за единодушието. И призова онези, които са "против" опитите за възобновяване на "Белене" какво предлагат да се направи с оборудването и похарчените до момента 3 млрд. лв. за проекта.В пет точки се предлага Министерският съвет да отмени свое решение от 2012 г., с което прекратява проекта "Белене". Така и не стана ясно защо трябва Народното събрание да препоръчва подобно нещо на правителството, при положение, че няма никаква законова пречка самото правителство само да реши и да си гласува старо свое решение. Това обстоятелство не беше обяснено от вносителите, нито от министър Петкова, която иначе изрично подчерта след заседанието, че именно тази препоръка е ключовата точка в гласуването.
Първата точка възлага на министъра на енергетиката да възобнови действията за търсене на възможности да реализация на "Белене", съвместно със стратегически инвеститор. Има и условия - да няма държавна гаранция, дотовори за изкувуване на енергията или преференциални цени за произведения ток. Препоръчано е и активите и пасивите на "Белене" да се изведат в отделна компания (която по подразбиране ще е с едноличен собственик НЕК - б.р.)
Втората точка възлага на министъра на енергетиката да организира и проведе преговори с потенциални инвеститори в "Белене". Третата точка пък възлага на министъра на енергетиката до 31 октомври тази година да е изготвил процедура за избор на инвеститор. Следващото указание е периодично да се дава информация на Народното събрание как върви изпълнението на решението.
Отхвърленото проекторешение на БСП беше подобно, но без "ограниченията" за действията на изпълнителната власт по търсене на вариант за строеж на "Белене". Въпростите условия Жельо Бойчев от БСП нарече "връзване на ръцете на министъра" по време на дебатите днес в комисията.
"Нямате доверие на собствения си министър как ще води преговори ли", попита още Бойчев.
"Правите спекулации", отвърна му председателят на енергийната комисия Делян Добрев от ГЕРБ.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас