28 Ноември, 2024

Енергийните министри от ЕС заседават извънредно за единен фронт срещу Русия

Енергийните министри от ЕС заседават извънредно за единен фронт срещу Русия

Много европейски компании са подложени на натиск заради крайните срокове

Днес 27-те министри на енергетиката се събират на извънредно заседание, тъй като ЕС се опитва да постигне единен фронт, след като Русия настоя европейските компании, които купуват руски газ, да плащат в рубли, ако не искат доставките им да бъдат прекратени.

Миналата седмица Москва прекрати доставките за България и Полша, след като отказа да се съобрази с изискването за плащане на газа в рубли. София и Варшава заявиха, че възнамеряват да спрат доставките на газ от Русия по-късно тази година и могат да се сблъскат с прекъсване на доставките. Ходът на Москва обаче породи опасения, че и други страни могат да се сблъскат с подобно отношение, включително Германия, най-голямата европейска икономика, зависима от газа.

Развитието на въпроса може да доведе до пукнатини в единния фронт на ЕС срещу Русия, тъй като много държави-членки имат различни виждания за това какъв е правилният курс.

Тъй като много европейски компании са подложени на натиск заради крайните срокове за плащане в рамките на месеца, правителствата на държавите- членки настояват за изясняване на въпроса дали могат да продължат да купуват газ по този начин, без да се счита, че нарушават европейските санкции срещу Русия заради военната ѝ инвазия в Украйна.

Москва поясни, че европейските купувачи на газ сега трябва да депозират евро или долари в специални сметки в частната руска банка Газпромбанк, която след това ще конвертира сумите в рубли. Европейската комисия информира 27-те, че спазването на това руско изискване може да се счита за нарушение на санкциите на ЕС. България, Дания, Гърция, Полша, Словакия и други държави-членки призоваха за по-ясни инструкции. От Брюксел увериха, че ги подготвят.

В петък руското правителство настоя, че не вижда никакъв проблем в искането. Отсега нататък ще счита, че плащанията са извършени едва след като чуждестранната валута е била конвертирана в рубли.

Докато България и Полша отказаха да се съобразят с исканията на Русия, Германия изглежда предпочита предложения от Комисията механизъм за санкции, който да позволи на компаниите да плащат в рубли, а Унгария също даде да се разбере, че възнамерява да изпълни искането на Москва.

Плащанията в рубли ще помогнат на Русия да смекчи въздействието на санкциите. Нейните приходи от износа на въглеводороди също така частично покриват разходите за това, което тя нарича "специална военна операция" в Украйна.

Според данни, събрани от Центъра за изследване на енергетиката и чистия въздух, държавите-членки на ЕС са платили на Русия 45 млрд. евро за газ и петрол, откакто руските войски нахлуха в Украйна на 24 февруари. Русия доставя 40% от газа и 26% от вноса на петрол в ЕС.

Според дипломатически източници ЕС ще наложи ембарго върху руския петрол до края на годината след разговорите между Европейската комисия и държавите-членки. Посланиците ще преговарят по време на срещата си и за 6-ия пакет от санкции на ЕС срещу Москва, който се изготвя от Комисията. Министрите ще обсъдят и необходимостта спешно да се осигурят други източници на доставки на газ, различни от Русия, както и да се напълнят резервоарите за съхранение, за да се справят с евентуални сътресения в доставките.

Зависимостта от руския газ е различна в отделните държави-членки. Анализаторите обаче посочват, че ако вносът спре внезапно, много държави-членки на ЕС, включително Германия, ще изпаднат в рецесия и ще затворят заводи. През уикенда Австрия, Унгария, Италия и Словакия изразиха резерви по отношение на руското петролно ембарго, съобщиха дипломатически източници.

В рамките на един месец се очаква Европейската комисия да представи план за прекратяване на зависимостта на Европа от руските изкопаеми горива до 2027 г. /БГНЕС

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство