Преговори с "Газпром" ще са в рамките на сегашния договор. Имаме нужда от доставка на газ на колкото се може по-ниска цена. Това заяви в Хасково служебният министър на енергетиката Росен Христов, предаде кореспондентът на БГНЕС.
По думите на Христов по договора с "Газпром" можем да получим газ, който е един от най-евтините, който може да се намери в момента. Той попита как може тук да се поставя въпрос дали да го използваме, или не. „Разбирам – геополитика и всякакви други политики, но икономиката си е икономика и в края на краищата, колкото повече смесваме политика с икономика и предизборни кампании с икономика нещата стават толкова по-зле за крайния потребител”, заяви Христов.
Христов каза, че според договора, който имаме с „Газпром експорт“ цената на газа, който бихме получили, е близка до тази, на която получаваме от Азербайджан. Той подчерта, че цената на двата танкера, които ще разтоварят септември месец, договорени от предишното правителство, заедно със слотовете, е с около 50% по-висока от тази, на която бихме получили в рамките на сегашния договор от „Газпром експорт“.
Христов заяви, че не разбера защо този въпрос толкова се политизира и се използва за всякакви коментари и от политици, и от специалисти.
„Нещата са много ясни – имаме договор, който ако не изпълним, подлежим на санкции от порядъка на милиарди“, каза той.
Служебният енергиен министър добави, че европейски държави са приели схемата на плащане за руски газ в рубли и отхвърли твърденията, че те не получават такъв. Той е категоричен, че там не се говори за спиране, а за получаване на колкото се може повече газ, а ние искаме да се откажем и да рискуваме България да бъде на арбитраж. Другите държави са преценили, че промяната в условията на плащане не е съществено условие и не би издържало в арбитража, посочи Христов.
„Радвам се, че в София има хора с възможности и са готови да плащат за по-скъп газ. Ние имаме такъв и веднага можем да им го продадем. За всички онези, които са общини, болници, училища, фирми, браншови организации и профсъюзи, които твърдо показаха преди няколко дни, че имат нужда от евтин газ, ние ще работим да доставим максимално евтин“, заяви енергийният министър. Той уточни, че е направена симулация, която е показала, че този газ е вторият най-евтин, след азерския.
По думите му това, че за момента „Газпром“ е най-добрата алтернатива, не означава, че не се търсят други източници.
„Преговаряме с Турция, преговаряме със Саудитска Арабия, постоянно търсим нови възможности“, каза още Христов. Той обясни, че това, че се говори за преговори на доставките по този договор, не означава, че това ще се случи, ако те не са икономически изгодни за нас или ако ответната страна откаже да го изпълнява. „Но тогава поне, ако те откажат, ние имаме защита срещу арбитража, така че пак е от полза да възобновим разговорите“, категоричен е енергийният министър.
Той посочи, че срещата по инспекция на работата на интерконектора с Гърция е минала много конструктивно и ясно се вижда една силна мобилизация от страна и на главния изпълнител, службите и министерствата.
Христов обаче подчерта, че все още има доста работа, която да се свърши. „За момента няма изоставане от графика, който беше представен миналата седмица“, съобщи той и обясни, че следващата седмица има доста задачи, които трябва да бъдат приключени и ще стане ясно дали нещата се случват, или има някакво изоставане. Трябва да се свърши и доста работа с общините относно документацията.
Следващата седмица на визита у нас ще пристигне министърът на енергетиката на Гърция, както и на Румъния, за да бъде обсъдено цялостното развитие на проекта, за да може от октомври да бъде преминато към търговска експлоатация. /БГНЕС
Росен Христов
По думите на Росен Христов танкерите на Петков ще ни струват 50% по-скъпо
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг