24 Ноември, 2024

Ердоган: С Путин сме на едно мнение за удължаването на Черноморската сделка за зърно

Ердоган: С Путин сме на едно мнение за удължаването на Черноморската сделка за зърно

Тайип Ердоган и Владимир Путин

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че заедно с руския президент Владимир Путин са съгласни, че споразумението, позволяващо износа на зърно от Украйна в Черно море, трябва да бъде удължено, съобщи "Сабах".

Говорейки пред репортери, Ердоган каза: "Надяваме се сделката да бъде удължена от настоящия краен срок 17 юли в резултат на усилията на ООН и Турция".

„Готвим се да приемем руския президент Владимир Путин в Турция през август. Ние сме на същото мнение за разширяването на черноморския зърнен коридор“, отбеляза той.

Европейската комисия помага на ООН и Турция да се опитат да удължат сделката за зърно и е отворена да „проучи всички решения“, каза говорител на Европейския съюз ден по-рано.

„Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изпрати писмо до Путин. Надявам се, че с това писмо гарантираме удължаването на сделката за зърнения коридор със съвместните усилия на нас и Русия“, каза Ердоган след петъчната молитва в Истанбул.

ООН и Турция посредничиха в Черноморската инициатива за зърно с Русия и Украйна през юли 2022 г., за да помогнат за облекчаване на глобалната продоволествена криза, влошена от нахлуването на Москва и блокадата на украинските пристанища. Украйна и Русия са сред водещите износители на зърно в света.

Предвидена да изтече късно на 17 юли, сделката създаде защитен морски коридор, позволяващ на селскостопанските стоки на Украйна да достигнат до световните пазари, припомня БГНЕС.

На 4 юли Русия предупреди, че не вижда „никакви основания“ за удължаване на настоящата сделка, критикувайки предполагаемите пречки пред собствения й износ на селскостопански продукти.

Москва редовно заплашва да се откаже от сделката за зърно, оплаквайки се, че вторичните ефекти от западните ограничения върху корабоплаването и застраховането, както и банките блокират нейния износ.

На 11 юли Русия започна серия от атаки с дронове, насочени към зърнени съоръжения в украинско пристанище в района на Одеса, където се помещават три морски терминала, ключови за износ на зърно.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който посредничи на сделката, настоя работата по удължаването й да продължи както с руския президент Владимир Путин, така и с украинския лидер Володимир Зеленски.

„Зеленски подкрепя продължаването на инициативата, а Путин има някои предложения“, каза Ердоган пред репортери на 12 юли в края на двудневната среща на върха на НАТО в литовската столица Вилнюс.

Междувременно турският заместник външен министър Бурак Акчапар и руският му колега Сергей Вершинин обсъдиха инициативата на 13 юли, според изявление, публикувано от руското външно министерство.

Разговорът засегна инициативата на Турция, а "особено внимание беше отделено на изпълнението на "Черноморската инициатива" за износ на украински стоки", се казва в изявлението.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, от своя страна, подкрепя премахването на пречките пред Русия да изнася нейните торове – друг елемент от сделката от юли 2022 г., за която Москва редовно се оплаква, че не се спазва – поради санкциите на Запада, блокиращи транзакции на руската земеделска банка, каза негов говорител.

Като гарантира сигурността на морския товарен трафик в Черно море – заедно с инспекции за противодействие на доставките на оръжия – сделката позволи износа на близо 33 милиона тона, откакто влезе в сила на 1 август 2022 г., предимно пшеница и царевица.

Споразумението помогна да се намалят цените, които се повишиха след нахлуването на Русия в Украйна и да се избегнат гладът в страни, силно зависими от вноса.

Китай е най-големият вносител със 7,75 млн. тона, следван от Испания с 5,6 млн. тона и Турция с 3,1 млн. тона, според координационния център, създаден по силата на споразумението.

Сделката също така позволи на Световната продоволствена програма да предостави 725 000 тона на страни, изпитващи кризи, като Афганистан, Етиопия, Кения, Сомалия, Судан и Йемен.

„Липсата на хранителни доставки води до странични ефекти за живота на милиони хора, особено на най-бедните“, заявиха официални лица от ООН.

Доставките се забавиха преди изтичането на сделката, като само седем кораба напуснаха украинските пристанища Одеса и Черноморск между 2 и 13 юли. Това беше средният брой плавателни средства, който излизаха от украинските пристанища всеки ден миналия октомври. /БГНЕС
Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"