Двама бивши министри и двама депутати от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на турския президент Реджеп Тайип Ердоган се отказаха от членството си.
Четиримата отцепници са много известни личности, които в близкото минало бяха на отговорни длъжности в правителството и държавните институции.
Това са бившият министър на образованието Хюсеин Челик, който бе и говорител на ПСР, и Бешир Аталай, бивш вицепремиер и министър на правосъдието, както и двама депутати- Абдуллах Башчъ и Керим Айдемир.
Това е поредната вълна оставки от ПСР, след като Али Бабаджан, който е един от основателите на ПСР пред близо 20 години и бе министър на финансите и на външните работи, подаде оставка от партията, за да сформира нова политическа формация с активното участие на дисиденти на ПСР.
Твърди се, че напусналите ПСР ще се включат в движението на Али Бабаджан и бившия президент Абдуллах Гюл, което се обяви за алтернатива на Ердоган.
В началото на тази седмица друг бивш министър, Садуллах Ергин, също подаде оставка от ПСР.
Ергин в интервю пред вестник Дувар заяви, че е напуснал партията, след като Бабаджан в началото на месец август официално обяви, че ще сформира нова политическа формация, което се предвижда да стане през тази есен.
Според близки до ПСР източници, очаква се да продължат оставките на бивши активисти на ПСР, недоволни от настоящата политика на Ердоган.
Бившият премиер Ахмет Давутоглу също подготвя създаването на нова политическа формация от дисиденти на ПСР, отделно от Бабаджан и Гюл.
Прави впечатление разликата в подхода. Докато Бабаджан и Гюл не афишират много-много какво и как ще правят, Давутоглу тези дни открито нападна ПСР във връзка със ситуацията около изборите на 7 юни 2015 г., когато ПСР изгуби за пръв път мнозинството в парламента, насрочени бяха нови избори на 1 ноември и ПСР ги спечели с подкрепата на националистите от ПНД на Девлет Бахчели.
"Ако разтворим тефтерите в периода между 7 юни и 1 ноември, някои хора няма да може да си покажат лицето навън", заяви Давутоглу.
По думите на Давутоглу групировка, наречена Пеликан, стои зад събитията, а също, че същата групировка е била инициатор за неговото отстраняване от премиерския пост, което направи Ердоган.
Междувременно срещу Давутоглу бе подадена жалба в съда за наказателно разследване на това му изявление.
Още от Свят
Студенти окупираха "пропагандната централа" на Вучич, искат закриването й
Организаторите на протеста призоваха гражданите да се подпишат под петицията за забрана на телевизия "Информер" заради нарушаване на журналистическите стандарти при отразяването на антиправителствените протести
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп