Европейските военновъздушни сили, които ще се състоят от 120 изтребителя, могат да бъдат разположени за защита на небето от руски атаки над Киев и Западна Украйна, без да провокират още по-голям конфликт с Москва. Това пише The Guardian, позовавайки се на план, изготвен от военни експерти.
Поддръжниците на този проект уверяват, че "Небесният щит" на Европа ще представлява зона за защита на въздушното пространство, която ще действа отделно от НАТО, за да спре атаките на руските крилати ракети и безпилотни летателни апарати срещу градове и инфраструктурни обекти. По този начин инициативата може да стане част от "примирие в небето", предложено от украинския президент Володимир Зеленски тази седмица.
"Примирието ще обхваща трите действащи украински атомни електроцентрали, градовете Одеса и Лвов, но не и фронтовата линия или източната част на страната – и според наскоро публикувана статия може да има по-голямо военно, политическо и социално-икономическо въздействие от разполагането на 10 000 европейски сухопътни войници", добавя изданието.
Отбелязва се, че сред поддръжниците на този план са бившият генерал от ВВС на САЩ и върховен главнокомандващ на НАТО в Европа Филип Брийдлав, бившият генерал от британската армия и заместник-върховен главнокомандващ на НАТО в началото на миналото десетилетие Ричард Ширеф, както и бившият президент на Полша Александър Квашневски.
Освен това още един поддръжник – бившият външен министър на Литва Габриелюс Ландсбергис – отбеляза:
"Реализирането на "Небесния щит" би било важна стъпка към укрепване на Европа, която ефективно и действено би гарантирала сигурността на Украйна."
Проектът "Небесен щит" е разработен от бивши плановици на Кралските военновъздушни сили, които преди това са работили с украинската армия. Въпреки това европейските лидери не са изразили готовност да патрулират украинското небе, докато войната продължава.
"Западните политически кръгове са загрижени за риска, че изтребители на страни-членки на НАТО могат да се окажат пряко въвлечени в конфликт с Русия, което би могло да доведе до опасна ескалация на бойните действия, ако самолет от едната или другата страна бъде атакуван или свален", подчертава The Telegraph.
В същото време поддръжниците на проекта уверяват, че рискът за пилотите на "Небесния щит" е нисък, тъй като от началото на 2022 г. Русия не се осмелява да лети извън съществуващата фронтова линия. Разработчиците на плана твърдят, че фактическото разстояние между европейските и руските самолети ще бъде повече от 200 километра.
Европа и Украйна – последни новини
По-рано представител на британския премиер Киър Стармър заяви, че Европа има няколко варианта за примирие в Украйна. В изданието Reuters се отбелязва, че европейските чиновници смятат настоящите действия на американската администрация за предателство спрямо Украйна.
Военният анализатор Алексей Гетман също коментира дали Европа е способна да осигурява разузнавателни данни за Украйна вместо САЩ. По негови думи европейските партньори разполагат с такива възможности, но не е ясно доколко са мощни.
Още от Свят
Бербок: Подкрепата на Европа за Украйна е абсолютно задължителна, Тръмп не постига мир
Тя определи усилията на американския президент като застой
Украински МиГ-29 хвърли бомба GBU-62 в бункер с руски офицери: Forbes разкри подробностите
Въздушните сили на ВСУ въвеждат в експлоатация нови боеприпаси и самолети
В Кремъл заявиха, че не могат да приемат мирните планове на Тръмп за Украйна
"Засега няма място за нашето основно изискване, а именно – решаване на проблемите, свързани с първопричините на този конфликт“, отбеляза Сергей Рябков