24 Ноември, 2024

ЕС прие 12-ия пакет от икономически и индивидуални санкции срещу Русия

ЕС прие 12-ия пакет от икономически и индивидуални санкции срещу Русия

Ембарго върху руските диаманти

Съветът на ЕС прие дванадесетия пакет от икономически и индивидуални ограничителни мерки срещу Русия с оглед на продължаващата агресивна война на Москва срещу Украйна. Тези мерки нанасят допълнителен удар върху способността на Путин да води война, като са насочени към сектори с висока стойност в руската икономика и затрудняват заобикалянето на санкциите на ЕС, предаде ЕС.

„С този 12-и пакет ние предлагаме солиден пакет от нови списъци и икономически мерки, които допълнително ще отслабят военната машина на Русия. Нашето послание е ясно, както вече заявих, когато председателствах неформалния Съвет по външните работи в Киев: оставаме непоколебими в ангажимента си към Украйна и ще продължим да подкрепяме борбата ѝ за свобода и суверенитет.“ - заяви Жозеп Борел, върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.

Ембарго върху руските диаманти

ЕС налага забрана за пряк или непряк внос, покупка или трансфер на диаманти от Русия. Тази забрана се отнася за диаманти с произход от Русия, диаманти, изнасяни от Русия, диаманти, преминаващи транзитно през Русия, и руски диаманти, когато са обработени в трети държави.

Забраната за внос на руски диаманти е част от усилията на Г-7 за разработване на международно координирана забрана за внос на диаманти, която има за цел да лиши Русия от този важен източник на приходи.

Прилагане на тавана за цените на петрола

Съветът въвежда по-строги правила за спазване, за да подпомогне прилагането на тавана на цените на петрола и да ограничи заобикалянето на правилата. Освен това засиленият механизъм за обмен на информация ще позволи по-доброто идентифициране на кораби и субекти, които извършват измами, като например прехвърляне от кораб на кораб - за прикриване на произхода или местоназначението на товара, и манипулиране на AIS при транспортирането на руски суров петрол и петролни продукти.

Съветът реши също така да въведе правила за уведомяване за продажбата на танкери на трети държави, за да се осигури по-голяма прозрачност при продажбата и износа им, по-специално в случай на кораби втора употреба, които биха могли да се използват за заобикаляне на забраната за внос на руски суров петрол и петролни продукти, както и на горната граница на цените на Г-7.

Желязо и стомана

С днешното решение Швейцария се добавя към списъка на страните партньори, които прилагат пакет от ограничителни мерки за вноса на желязо и стомана от Русия, както и мерки за контрол на вноса, които са по същество еквивалентни на тези на ЕС.

То също така удължава периодите на преустановяване на вноса на определени стоманени продукти. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства