Основна причина за по-голямата уязвимост на силния пол може да е Y-хромозомата
Австралийската генетичка Дженифър Грейвс установи защо мъжете умират по-често от заразяване с новия коронавирус, отколкото жените, съобщава "Сайънс алърт".
По думите й относително високата смъртност сред мъжете може да се обясни със съчетаване на няколко фактора, включително гени, хормони, особености на имунната система и поведение.
В Италия и Китай смъртността сред мъжете е над два пъти по-висока, отколкото сред жените. В Ню Йорк мъжете съставляват около 61 процента от починалите пациенти вследствие на заразяване Covid-19. При това увеличаването на смъртните случаи сред мъжете в сравнение с това сред жените е еднакво във всички възрастови групи, от 30- до 90-годишните.
Друга причина може да са хроничните заболявания, включително сърдечни болести, диабет и рак, от които също по-често са засегнати мъжете.
Грейвс смята, че основна причина за по-голямата уязвимост на мъжете към Covid-19 е Y-хромозомата. Тя почти не съдържа гени, но включва множество повтарящи се последователности, наричани често отпадъчна ДНК. При влошаване на регулацията с напредването на възрастта тази ДНК може да има токсично въздействие върху организма.
Но Y-хромозомата съдържа също гена SRY, който регулира нивото на мъжките хормони, включително тестостерона. Високото ниво на тестостерона и малкото количество естроген правят мъжете уязвими към сърдечни болести. Жените са със силна имунна система. Това повишава уязвимостта им към автоимунни болести, но увеличава резистентността им към вирусни заболявания.
Фактор
По думите й относително високата смъртност сред мъжете може да се обясни със съчетаване на няколко фактора, включително гени, хормони, особености на имунната система и поведение.
В Италия и Китай смъртността сред мъжете е над два пъти по-висока, отколкото сред жените. В Ню Йорк мъжете съставляват около 61 процента от починалите пациенти вследствие на заразяване Covid-19. При това увеличаването на смъртните случаи сред мъжете в сравнение с това сред жените е еднакво във всички възрастови групи, от 30- до 90-годишните.
Друга причина може да са хроничните заболявания, включително сърдечни болести, диабет и рак, от които също по-често са засегнати мъжете.
Грейвс смята, че основна причина за по-голямата уязвимост на мъжете към Covid-19 е Y-хромозомата. Тя почти не съдържа гени, но включва множество повтарящи се последователности, наричани често отпадъчна ДНК. При влошаване на регулацията с напредването на възрастта тази ДНК може да има токсично въздействие върху организма.
Но Y-хромозомата съдържа също гена SRY, който регулира нивото на мъжките хормони, включително тестостерона. Високото ниво на тестостерона и малкото количество естроген правят мъжете уязвими към сърдечни болести. Жените са със силна имунна система. Това повишава уязвимостта им към автоимунни болести, но увеличава резистентността им към вирусни заболявания.
Още от Наука
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса
INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания
За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"