26 Юни, 2026

Ето защо мъжете умират по-често от заразяване с новия коронавирус

Основна причина за по-голямата уязвимост на силния пол може да е Y-хромозомата

Австралийската генетичка Дженифър Грейвс установи защо мъжете умират по-често от заразяване с новия коронавирус, отколкото жените, съобщава "Сайънс алърт".

По думите й относително високата смъртност сред мъжете може да се обясни със съчетаване на няколко фактора, включително гени, хормони, особености на имунната система и поведение.

В Италия и Китай смъртността сред мъжете е над два пъти по-висока, отколкото сред жените. В Ню Йорк мъжете съставляват около 61 процента от починалите пациенти вследствие на заразяване Covid-19. При това увеличаването на смъртните случаи сред мъжете в сравнение с това сред жените е еднакво във всички възрастови групи, от 30- до 90-годишните.

Друга причина може да са хроничните заболявания, включително сърдечни болести, диабет и рак, от които също по-често са засегнати мъжете.

Грейвс смята, че основна причина за по-голямата уязвимост на мъжете към Covid-19 е Y-хромозомата. Тя почти не съдържа гени, но включва множество повтарящи се последователности, наричани често отпадъчна ДНК. При влошаване на регулацията с напредването на възрастта тази ДНК може да има токсично въздействие върху организма.

Но Y-хромозомата съдържа също гена SRY, който регулира нивото на мъжките хормони, включително тестостерона. Високото ниво на тестостерона и малкото количество естроген правят мъжете уязвими към сърдечни болести. Жените са със силна имунна система. Това повишава уязвимостта им към автоимунни болести, но увеличава резистентността им към вирусни заболявания.
Сподели:
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА

Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл

Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл

Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса

INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания

INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания

За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"

Коментари (0)