Европейските страни са с повишена готовност за реакция срещу активността на руските шпиони, внедрени сред военните, разузнавателните служби и други държавни институции, пише Euractiv, като напомня нарастващия брой шпионски скандали, предизвикали „изчервяване от България до Берлин“.
Изданието посочва, че в четвъртък, 19 януари, шведски съд осъди бившия агент от разузнаването Пейман Киа на доживотен затвор, а неговия брат – на 10 години, заради предаване на „чувствителна информация" на руското военно разузнаване ГРУ.
В статията се напомня също случаят с германския двоен агент в агенцията за външно разузнаване BND Карстен Л., арестуван през декември 2022 г. заради споделяне на държавни тайни с Русия. Това стана само месец, след като германец получи условна присъда за предаване на информация на руските разузнавателни служби, докато е работил като офицер от резерва за германската армия между 2014 и 2020 г.
Цитират се подобни случаи от Италия, Латвия, Молдова Унгария, Полша, Австрия и България.
В публикацията се припомня, че през март 2021 г. българските власти разбиха руска шпионска група, в която участваха и служители на Министерството на отбраната.
„Твърди се, че бандата се ръководи от бивш офицер от разузнаването, чиято руско-българска съпруга играе ролята на посредник с руското посолство“, продължава изданието, като посочва, че двама руски дипломати бяха експулсирани заради аферата.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор