Евродепутати, сред които и Радан Кънев, настояват Европейската комисия да даде отговори за водната криза в Перник, съобщава БНР. Това става ясно от документ с въпроси с искане за устни отговори от представители на различни парламентарни групи, който е бил внесен в понеделник. Крайният срок за отговор от страна на Комисията е през април.
Евродепутатите питат дали Европейската комисия е готова да предприеме пълен преглед на ситуацията в Перник, дали може да гарантира правилното разходване на евросредства, както и дали е готова да сезира европейската прокуратура, в случай че се установят нарушения.
Евродепутатите подчертават, че през последните години са били инвестирани стотици милиони евро, включително значителни средства от европейски фондове, в инфраструктурата на България за водоснабдяване.
"През 2019 г. почти 130 000 български граждани нямаха достъп до питейна вода по време на коледните празници и бяха подложени на воден режим, който става все по-строг и без да има изгледи за разрешаване на кризата. Те са изправени пред непосредствени рискове за здравето и дългосрочни икономически заплахи", посочват още те.
Според тях проблемът в Перник не е изолиран случай и напомнят, че достъпът до питейна вода е гарантирано право на гражданите на Европейския съюз.
Припомняме, че бедствено положение на територията на Перник бе обявено на 21 декември, след като воден режим бе обявен в цяла Пернишка област на 18 ноември 2019 г. За кризата с водата в Перник се разбра дни след местните избори, които бяха спечелени от БСП и Станислав Владимиров. Той обаче е категоричен, че вина носят управляващите и сигнали за опасност е имало още в началото на годината. Кризата струва постовете както на областния управител Ирена Соколова, така и на управителя на ВиК Перник.
Според заключението от проверката на Районната прокуратура има данни за безстопанственост, затова и производството бе прехвърлено към Специализираната прокурата, тъй като касае престъпления по служба (безстопанственост) спрямо длъжностни лица от висок ранг - тогава се визираха минстрите на МОСВ и МРРБ.
Миналата седмица новият главен прокурор взе под специален надзор разследването на водната криза в Перник.
Въпреки че правителството се ангажира с разрешаване на кризата и отпусна пари, премиерът Бойко Борисов видя "февруарски сценарий" срещу управлението (с протести срещу поскъпването на тока падна неговият първи кабинет - б.р. На 20 февруари 2013 г. правителството "Борисов-1" подаде оставка след Антимонополните протести, започнали на 5 февруари 2013 г.).
Радан Кънев
Те настояват в нарочен документ да бъде направен пълен преглед на ситуацията и как се разходват европарите
Фактор Фактор
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.